W homilii ksiądz prałat podkreślił, że dzień 12 października jest dla katolików dniem szczególnym, jest to bowiem święto Madonny del Pilar - Matki Bożej na Kolumnie - patronki Hiszpanii (jest nim także św. Jakub). To święto jest bardzo uroczyście obchodzone w Hiszpanii, a także we wszystkich krajach z kręgu języka i kultury hiszpańskiej. Według tradycji, św. Jakub miał głosić Słowo Boże w regionie dzisiejszej Saragossy, co jednak napotkało opór miejscowej ludności. Apostoł, zniechęcony nikłymi wynikami swojej misji (zdołał nawróci tylko 8 osób) zamierzał powrócić do Jerozolimy. I wówczas, a było to w nocy 2 stycznia 40 r., na niebie pojawiła się dziwna jasność i ukazali się aniołowie niosący kolumnę (pilar), na której stała Matka Boża. Aniołowie postawili kolumnę na ziemi, a Maryja tak przemówiła do św. Jakuba: Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata. W miejscu objawienia św. Jakub wybudował małą kaplicę, Santa Capilla, która obecnie znajduje się w środku wspaniałej barokowej katedry w Saragossie, będącej jednym z najcenniejszych i najsławniejszych miejsc kultu Maryi. W Świętej Kaplicy stoi kolumna wykonana z jaspisu, bez dekoracji, jedynie okryta srebrną blachą (wysokość 177 cm, średnica 24 cm). Stoi na niej mała figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (wysokość 38 cm), wykonana z czarnego drewna, pochodząca z XVI w. Kolumna ta symbolizuje stałość wiary i wskazuje na sanktuarium, jako miejsce Bożego miłosierdzia. Tradycja mówi, że jest to kolumna, na której Matka Boża ukazała się św. Jakubowi.[Patrz: https://www.gosc.pl]
Ks. Zbigniew Kępa mówił: „Święto Matki Bożej z Pilar ma niezwykle bogatą oprawę. W Saragossie kwiatami przyniesionymi przez wiernych zdobi się
15-metrową kolumnę i płaszcz różany dla Matki Bożej. Na początku Mszy świętej miejscowy Klub Lotniczy zrzuca deszcz płatków różanych. To wszystko wyraża cześć dla Matki Bożej i przypomina, że jest Ona różą duchową. Maryja całym swoim duchem, całym swoim ciałem nakierowana jest na Boga. Żyje Bogiem. Oddycha Bogiem. Pragnie tylko tego, czego pragnie Bóg. Podczas Zwiastowania powiedziała: Niech mi się stanie według słowa Twego. A więc niech się stanie to, co Bóg zamierzył uczynić, w Niej i poprzez Nią. I była w tym konsekwentna. W spełnianiu woli Boga doszła aż do Golgoty. Wtedy stała się Matką nas wszystkich. Królową Apostołów i Wspomożeniem Wiernych. Matka Boża z Pilar jest patronką hiszpańskich sił wojskowych – warto to podkreślić w katedrze polowej. Jest także patronką bractw pielgrzymkowych św. Jakuba, a wśród nich Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze polowej Wojska Polskiego. Dlatego dziś na modlitwie spotykają się bracia i siostry z tej wspólnoty. Świętowanie jest skromne z powodu pandemii koronawirusa, ale modlitwa zanoszona przez tu obecnych i tych, którzy duchowo łączą się z nami, jest serdeczna.”
Po Mszy świętej odbyło się Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Jakuba, które prowadził Senior Marek Sokołowski. Protokółował Wice-senior Jerzy Pawlikowski.
Przed rozpoczęciem obrad miała miejsce ceremonia wręczenia medali 6 członkom Konfraterni wyróżnionym, na wniosek Kapituły, przez Protektora Konfraterni ks. bp. gen. bryg. dr. Józefa GUZDKA. Medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” zostało wyróżnionych 4 konfratrów. Dwoje otrzymało medal „Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”. Odznaką „1920” zostało uhonorowanych 18 członków Konfraterni, którzy brali udział w uroczystościach związanych z obchodami Setnej Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Asystent Kościelny Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego ks. płk SG dr Zbigniew Kępa.
Na Zgromadzeniu Ogólnym podjęto 16 uchwał i przyjęto 2 informacje. Protokół z obrad Zgromadzenia Ogólnego wraz załącznikami znajduje się w dokumentach Kapituły Konfraterni.
Na zebraniu były zapewnione warunki bezpieczeństwa w trwającym okresie pandemii koronawirusa: dystans społeczny między uczestnikami wynosił wymagane 2 m, był udostępniony płyn dezynfekcyjny, uczestnicy spotkania mieli na twarzach maseczki ochronne.
tekst – Ewa Wasiak
zdjęcia – ks. płk Zbigniew Kępa