Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
lipiec
2017-07-25
Bp Guzdek sprawował Eucharystię na wyjątkowym obozie harcerskim

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził obóz Skautów Europy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” nad jeziorem Sumino w województwie pomorskim. Wizyta rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bp polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy. Eucharystia została odprawiona w harcerskiej kaplicy, zbudowanej z bali i sznurków przez skautów. Koncelebransami byli ks. Piotr Zamaria – krajowy duszpasterz Skautów Europy, ks. Robert Mogiełka – kapelan naczelny ZHR, ks. por. Marcin Janocha – kapelan pomocniczy przy urzędzie prezydenta oraz ks. Jan Dohnalik – przedstawiciel biskupa polowego ds. koordynacji duszpasterstwa harcerzy.

Na początku bp Guzdek podkreślił, że Msza św. nie jest czymś wyjątkowym na obozie Skautów, ale jest ich codziennością. Zachęcił do modlitwy w intencji obecnego na Eucharystii prezydenta Andrzeja Dudy i naszej Ojczyzny. W kazaniu posłużył się obrazem dobrze znanym młodym ludziom – płytą DVD. Zwrócił uwagę, że chociaż jest niewielka, można na niej zapisać bardzo dużo informacji, zdjęć czy muzyki. Odczytanie tych danych nie sprawia młodym problemów i są w tym ekspertami. Podobnie jest z Eucharystią. Ten niewielki krążek białego chleba po słowach konsekracji staje się nośnikiem wielkiej miłości i źródłem duchowej energii. Na wartość Eucharystii wielokrotnie wskazywał bł. Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy. Z niej jako ze źródła miłości czerpał nawet w nieludzkiej rzeczywistości obozów koncentracyjnych i obdarowywał nią braci, odprawiając potajemnie Msze św. Bp Guzdek podkreślił, że Skauci codziennie przychodzą do tego źródła i są wezwani, by czerpać z niego jak najwięcej.

Po Mszy św. odbył się apel, na którym oficjalnie przywitano gości. Następnie prezydent został zaproszony do obejrzenia obozu. W czasie obchodu zadbano o przygotowanie ogniska, przy którym wspólnie zasiedli wszyscy uczestnicy spotkania. Zaśpiewano harcerskie pieśni i obejrzano scenki przygotowane przez Skautów Europy. Później prezydent Duda wygłosił gawędę. Wspominał obozy harcerskie, w których uczestniczył przed laty. W swojej opowieści podkreślił wartość przyjaźni, które narodziły się między harcerzami w jego młodości i które trwają do dziś. Mimo różnych poglądów dawnych harcerzy łączy troska o dobro Ojczyzny i poczucie obowiązku służenia jej.

Następnie bp Guzdek został poproszony o udzielenie błogosławieństwa uczestnikom spotkania, które poprzedziła krótka wspólna modlitwa. Na zakończenie prezydent serdecznie podziękował za zaproszenie i zaznaczył, że było to dla niego bardzo ważne spotkanie.

W wydarzeniu, poza Skautami Europy, uczestniczyli przedstawiciele głównych organizacji harcerskich: ZHP, ZHR, Leśnej Szkółki oraz Royal Rangers. Prezydentowi towarzyszył Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

fot. Maciej Biedrzycki /KPRP
Więcej zdjęć znajdziesz w galerii >>>
J. Rusiecka, K. Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;