Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-21
Warszawa: wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom ofiar systemu komunistycznego

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar systemu komunistycznego. 12 żołnierzy niezłomnych, ekshumowanych m.in. z kwatery „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, cmentarza Bródnowskiego, cmentarza w Lublinie odzyskało nazwiska. W ceremonii wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

W ramach poszukiwań prowadzonych przez IPN odnalezieni i zidentyfikowani zostali: Stanisław Bizior, ps. „Eam”; ppłk Stefan Długołęcki; Czesław Duma, ps. „Nieznany”; Czesław Guzieniuk ps. „Gałąź”; Czesław Gałązka, ps. „Mróz”; Konstanty Kuźmicki; Ludwig Machalski ps. „Mnich”; Lucjan Minkiewicz, ps. „Wiktor”; Stefan Nowaczek, ps. „Wilk”, mjr Marian Pilarski ps. „Grom”, „Olgierd”, „Jar”; ppor. Leon Taraszkiewicz, ps. „Jastrząb”, „Zawieja” oraz Piotr Tomaszycki, ps. „Gałązka”.

– Dzisiaj pochylamy głowę przed ich godnością i oddajemy im honor. Oddajemy ich w jakimś sensie w państwa ręce. I w pewnym sensie można powiedzieć, że to nie jest dzień żałoby, tylko to jest dzień może nie radosny, ale w jakimś ujęciu dla mnie jako prezydenta to jest dzień spełnienia, spełnienia obowiązku przez państwo polskie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta bohaterowie walczyli "nie tylko o wolność dla siebie, ale dla całego państwa, dla społeczeństwa, a więc dla swoich bliźnich, dla sąsiadów, dla braci". – W ten sposób Państwo Polskie przywraca godność sobie, że o nich pamięta, że oddaje im ten honor, który zawsze był im należny. To właśnie dlatego jest dzisiejsza uroczystość, jako początek tej ceremonii oddania honoru, pokazania tej godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element, tak ważny dla Rzeczpospolitej – powiedział.

Prezydent podkreślił, że to dzień, w którym rodziny mogą odczuwać pewną ulgę w trwającym wiele lat cierpieniu i niepewności. – Bo przecież tak wyczuwalnie dopóki nie ma tych szczątków, dopóki nie ma tego prawdziwego grobu, to gdzieś w głębi duszy kołacze się jakiś maleńki ułomek nadziei, że może żyje, że może to nie była prawda co mówili (...) Dopiero ten moment, kiedy można w jakimś sensie dotknąć tej śmierci, jest tym momentem pogodzenia się z nią, ale zarazem uspokojenia duszy. Prawdziwego mentalnego przejścia tej osoby zmarłej ze świata żywych do świata tych, którzy na pewno odeszli – dodał.

Noty identyfikacyjne, poświadczone przez IPN, wręczali dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, p.o. dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Państwa bliscy przeszli Golgotę. W zeszłym tygodniu był Wielki Piątek, ale po Wielkim Piątku zawsze przychodzi resurrectio. I dziś mamy taki dzień. Oni wracają do nas, wracają do państwa – mówił do rodzin ofiar Jarosław Szarek. Prezes IPN podkreślił, że przywracanie nazwisk to spłacanie długu pokoleniu walczącemu z komunistycznym zniewoleniem. – Oni zapłacili swoim życiem, żebyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej – podkreślił.

Wdzięczność IPN-owi w imieniu rodzin ofiar wyraził Dariusz Pilarski, wnuk mjr. Mariana Pilarskiego, żołnierza zawodowego Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej i WiN-u, którego zamordowano 4 marca 1952 w więzieniu na zamku w Lublinie.

O miejscach, w których odnaleziono szczątki ofiar oraz o okolicznościach i przebiegu prac opowiedział Krzysztof Szwagrzyk, który podziękował pracującym podczas ekshumacji archeologom, wolontariuszom i badaczom, m.in. genetykom, dzięki którym udało się przeprowadzić identyfikacje.

W uroczystości wzięli udział Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, ministrowie kancelarii prezydenta RP, generałowie WP, duchowni oraz rodziny i bliscy zidentyfikowanych przez IPN ofiar. Ordynariat Polowy reprezentował ks. por. Marcin Janocha, kapelan pomocniczy przy urzędzie prezydenta RP.

Prace poszukiwawcze miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych są prowadzone przez IPN od 2012 roku. W toku prac udało się zidentyfikować blisko 100 ofiar systemu komunistycznego.

Do tej pory udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Nadal trwają poszukiwania bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, m.in.: gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej AK i rtm. Witolda Pileckiego autora raportów o zagładzie Żydów w Auschwitz.

Być może odnalezieniem i zidentyfikowaniem tych żołnierzy niezłomnych zakończy się ostatni etap prac w kwaterze „Ł”, który rozpoczął się we wtorek.

Więcej zdjęć znajdziesz pod tym linkiem >>>
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;