Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-20
Konferencja z okazji jubileuszu 600-lecia Prymasostwa w Polsce

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła sie konferencja prasowa prezentująca program obchodów 600-lecia Prymasostwa w Polsce. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w sobotę 23 kwietnia z udziałem biskupów i przedstawicieli władz państowych z Polski oraz licznego grona gości z zagranicy.

W konferencji wzięli udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, ks. Robert Nurski, historyk, ks. dr Jarosław Bogacz, dyrektor muzeum Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Tomasz Budasz, prezydent Gniezna oraz Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

- Nie tyle wspominamy historię dla historii i zanurzamy się w dziedzictwo, by się nim rozkoszować ale by uzyskać nowy impuls do szukania dróg ewangelizowania i docierania z przesłaniem Ewangelii do współczesnego świata - tak ideę jubileuszu 600-lecia Prymasostwa Polski wyjaśnił Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Wyjaśnił, że wybrane daty całorocznych uroczystości (od 23 kwietnia 2017 r. do 23 kwietnia 2018 r.) są nawiązaniem do początków Prymasostwa w Polsce: roku 1417 r., kiedy podczas Soboru w Konstancji godność prymasowska została powierzona abp. Mikołajowi Trąbie i pierwszych wzmianek dot. posługiwania się przez niego tym tytułem, które pochodzą z roku 1418.

Dalej abp Polak mówił o roli Prymasa Polski dziś. Nawiązał przy tym do listu od Ojca Świętego Franciszka z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce, w którym papież nie tylko przywołuje historyczną rolę posługi prymasa i jej znaczenie w perspektywie międzynarodowej, a także nakreśla kształt tej misji we współczesnym Kościele. Ważnym zadaniem Prymasa Polski, jakie wybrzmiewa z papieskiego listu, jest dbanie o aktualność historycznego dziedzictwa prymasów "w szerszym kontekście zjednoczonej Europy" jak również "rozeznawanie nowych wyzwań i szukanie nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata".

Mówiąc o roli prymasa w tym pierwszym kontekście, abp Polak odwołał się do tradycji Zjazdów Gnieźnieńskich, które są praktyczną realizacją tej misji, rolę abp. Henryka Muszyńskiego i zmarłego przed kilkoma dniami abp. Jeremiasza. Poinformował o "braterskim zaproszeniu" na uroczystości rocznicowe, które skierował do prymasów Europy. Zostały one wysłane m.in. do Pragi, Budapesztu, Salzburga, Lyonu, Toledo, Brukseli, Dublina oraz Armagh. W uroczystościach 23 kwietnia weźmie udział ostatecznie czterech prymasów z zagranicy.

O historycznej roli i godności Prymasa Polski, a także o najważniejszych duchownych mówił w swoim wystąpieniu historyk, ks. Robert Nurski. Przypomniał początki Prymasostwa w Polsce sięgającego czasów Soboru w Konstancji i nadania tej godności abp. Mikołajowi Trąbie w 1417 r. Przypomniał m.in. o nadrzędnym zadaniu prymasów w zakresie troski o wspólnotę Kościoła i krzewienie wiary katolickiej w Polsce, a także m.in. o ogromnej roli interrexa, jaką od czasu śmierci króla Zygmunta Augusta odgrywał prymas.

Wśród wybitnych postaci Kościoła polskiego, noszących godność prymasa, ks. Nurski wymienił m.in. kard. Mieczysława Ledóchowskiego, kard. Augusta Hlonda i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

O programie jubileuszowych uroczystości mówili przedstawiciele władz samorządowych Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego i prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Ks. dr Jarosław Bogacz, dyrektor muzeum Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zachęcił do odwiedzenia wystawy “Primas Poloniae”, na której zaprezentowane zostaną eksponaty związane z historią Prymasostwa w Polsce, m.in. rzadko prezentowany Złoty Kodeks Gnieźnieński, pektorał zwany “krzyżem wygnańców”, który nosili m.in. kard. Ledóchowski i kard. Wyszyński oraz liczne dokumenty historyczne.

Jubileusz 600-lecia Prymasostwa w Polsce zostanie zainaugurowany w najbliższy weekend 22-23 kwietnia w Gnieźnie. Obchody potrwają przez cały rok i zostaną zakończone w uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia 2018 r.

 

abd(KAI), kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;