Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-20
Warszawa: Msza św. z okazji Święta Saperów

20 kwietnia w katedrze polowej została odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy wojsk inżynieryjnych z okazji ich święta. Celebrował ją ks. płk Zenon Pawelak, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie. Na początku Mszy św. przywitał gości, wśród których byli m.in. płk Marek Wawrzyniak – szef zarządu inżynierii wojskowej, Bartłomiej Grabski – podsekretarz stanu MON oraz płk Tadeusz Dzikowski – prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich. Następnie odczytał list biskupa polowego Józefa Guzdka, który nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości. Biskup zapewnił o swojej modlitwie, podziękował saperom za służbę i życzył, aby pełnili ją „we wzajemnej serdeczności i życzliwości oraz budowali wspólnotę opartą na utrwalonej w sercu polskiego żołnierza dewizie «Bóg, Honor, Ojczyzna»”. 

Ks. płk Pawelak powiedział w kazaniu: „Nasze ziemskie życie, służba Bogu, Ojczyźnie, bliźniemu wciąż wymaga od nas nowych wyzwań i działań w zakresie naszej służby, poświęcenia, by żyć w pełni i służyć sobą. Taką służbą i pełnym oddaniem dla Ojczyzny, dla narodu, jest służba w Wojsku Polskim, a w szczególności w rodzaju wojsk inżynierii wojskowej saperów. Wasze zawołanie i motto «Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć» niech będzie przesłaniem dzisiejszej uroczystości (…) Wojska inżynieryjne swoje zadnia realizują w ramach dwóch funkcji: obronnej i humanitarnej. Są zawsze przygotowane do wielopłaszczyznowych działań bojowych oraz udziału w akcjach ratowniczych i likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych”.

Przywołał także postacie znanych z historii saperów, którzy zasłużyli się Ojczyźnie: gen. Karola Sierakowskiego, który organizował korpus inżynierów koronnych, gen. Jakuba Jasińskiego, bohatera, który poległ za Ojczyznę na szańcach Pragi, patrona byłej szkoły oficerskiej wojsk inżynieryjnych we Wrocławiu oraz gen. Ignacego Prądzyńskiego, budowniczego Kanału Augustowskiego. Ks. pułkownik zwrócił uwagę na wielkie zasługi saperów także w najnowszej historii. To oni po zakończeniu II wojny światowej podjęli się rozminowywania kraju, często płacąc za tę służbę życiem. Tadeusz Kościuszko powiedział: „Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć bez saperów się nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są”. Słowa te oddają istotę i charakter służby saperów także dzisiaj.

Ks. płk Pawelak zaapelował do saperów: „Saper musi być czujny, ale nie tylko wobec min ukrytych w ziemi. Każdy z was powinien uważać na pułapki, jakie stają na drodze waszego życia. «Czasem burzyć, często budować, zawsze służyć» – to dewiza waszej saperskiej służby. Burzcie zatem przeszkody i grzech, budujcie miłość wokół siebie, służcie Bogu i Ojczyźnie”. Wezwał także do kultywowania pamięci o poległych saperach, którzy zasłużyli się w służbie wolnej Polsce oraz wyraził głębokie uznanie dla tych, którzy obecnie służą Ojczyźnie. Przywołując słowa św. Rafała Kalinowskiego, patrona saperów: „Nie krwi, której do zbytku przelało się na niwach Polski, ale potu ona potrzebuje”, podkreślił potrzebę nieustannej pracy na rzecz Ojczyzny.

Na zakończenie Mszy św. słowo do saperów skierował ks. płk Aleksy Andriejuk, będący przedstawicielem prawosławnego Ordynariatu Polowego, a następnie w imieniu zarządu inżynierii wojskowej głos zabrał płk Marek Wawrzyniak, który podziękował ks. płk. Pawelakowi za ciepłe słowa i duszpasterską opiekę. Po Mszy św. złożono w kaplicy wiązankę pod tablicą upamiętniającą saperów poległych w służbie Ojczyźnie.

Więcej zdjęć w naszej galerii >>>
Jowita Rusiecka


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;