Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-17
Lwów: obchody Świąt Wielkanocy pod znakiem modlitw o pokój

„Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to rewolucja miłości” - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w lwowskiej katedrze 16 kwietnia podczas Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku metropolita lwowski w Wielką Środę poprowadził Drogę Krzyżową ulicami Lwowa, przewodniczył nabożeństwom Triduum Paschalnego i procesji rezurekcyjnej. Podczas mszy świętych w kościołach archidiecezji lwowskiej nie zabrakło modlitw o pokój i za ofiary wojny, która już trzy lata toczy na wschodniej Ukrainie.
„Nie jest kwestią przypadku, że Chrystus Pan Zmartwychwstał właśnie w niedzielę. Światło Jego Zmartwychwstania rozświetliło poranek pierwszego dnia tygodnia. Swoich powstaniem z martwych Jezus zapoczątkował nową epokę ludzkiej historii" - przypomniał metropolita lwowski i dodał: "Oświetlił całą ziemię światłem przyszłego wieku, w którym taki wartości jak wolność, sprawiedliwość, uczciwość, prawda i miłość będą nie tylko drogowskazem, ale sposobem życia".

Abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że chociaż minęło już tyle wieków, przeminęło tyle pokoleń, wyrosło na Zmartwychwstaniu tyle świętych to nieustannie i niezmiennie Zmartwychwstanie niesie jednak ze sobą wiele znaków zapytania, które musimy wciąż odczytywać jak tyle pokoleń uczniów Zmartwychwstałego. Metropolita lwowski wezwał zgromadzonych w lwowskiej katedrze aby uświadomili sobie i przyjęli prawdę, że zwycięstwo dokonuje się w nas przez miłość.

Nawiązując do obecnej sytuacji abp Mokrzycki zauważył, że „kamieniem, który blokuje moralne zmartwychwstanie Ukrainy jest lekceważenie przez wielu Prawa Bożego, nieposzanowanie miłości Boga i bliźniego”. Wskazał na przykład z historii narodu wybranego, który swego czasu odszedł od Boga i popadł w niewolę, jednak zrozumiał swój błąd, przeprosił Pana i wtedy przeszedł dla niego ratunek. „Podobnie i my musimy zrozumieć, że dopóki Ukraina nie zwróci się w stronę Boga, nie porzuci fałszu, kłamstwa, niesprawiedliwości, korupcji i nie podniesie swych rąk do Boga, to nie zazna pokoju, ładu, błogosławieństwa" - stwierdził abp Mokrzycki i dodał: "Jeżeli chcemy aby Jezus odsuwał kamienie stanowiące przeszkodę do błogosławionego życia, to musimy wkroczyć w życie pełne radości, nadziei i wolności. I nie według swego upodobania, ale według zamysłu Bożego”.

Abp Mokrzycki wezwał wiernych aby życzyli sobie w te radosne święta Zmartwychwstania, aby od nich zaczęła się rewolucja miłości i wzbudziła ducha modlitwy o jedność, prawdę i pokój. „Życzmy sobie, abyśmy miłością zwyciężali zło panoszące się w różnej formach, a od kilku lat widoczne i obecne poprzez wojnę. Życzmy sobie, aby pragnienie błogosławieństwa Bożego nie było tylko utopią, lecz stało się udziałem każdej rodziny i całego kraju” - powiedział metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki przekazał też życzenia świąteczne prawosławnym i grekokatolikom, którzy w tym roku jednocześnie z łacinnikami obchodzą święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek biskup senior Marian Buczek przypomniał, że w Wielką Środę abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił kaplicę w Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach. Przebywa tam już siedem starszych osób. „Trzeba im nie raz pomoc, umyć, nakarmić, zdobyć pożywienie i to jest te czynienie umywania nóg. I my możemy czynić to `umywanie nóg` w różny sposób: możemy finansowo pomagać, możemy dać swój czas, nawiedzić i wysłuchać chorego" - powiedział bp Buczek.

W Wielką Sobotę na liturgię do katedry łacińskiej przybyli m. in. konsul generalny RP we Lwowie, Rafał Wolski i prezydent miasta Andrij Sadowy, którzy złożyli życzenia świąteczne katolikom obrządku łacińskiego.
kcz(KAI)/Lwów


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;