Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
kwiecień
2017-04-14
Bp Guzdek: Troską Boga jest każdy człowiek – jego życie doczesne, zbawienie i zmartwychwstanie

- Troską Boga jest każdy człowiek – jego życie doczesne, zbawienie i zmartwychwstanie - powiedział podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, kombatanci i harcerze wzięli udział w nabożeństwie, podczas którego adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Batalionu Reprezentacyjnego. Po Komunii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Katyńskiej, gdzie został urządzony Grób Pański.

Opis Męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana odśpiewali artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Liturgia była transmitowana przez Radio Maryja.

W homilii bp Guzdek powiedział, że całe nauczanie Chrystusa było ukazywaniem granicy pomiędzy dobrem i złem, apelem o zachowanie zasad Dekalogu oraz objaśnianiem przykazania miłości Boga i bliźniego. - Jezus uczył jak należy żyć, aby osiągnąć życie wieczne. Mówiąc o sobie: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”, w przypowieściach odsłaniał prawdę o nieograniczonej miłości Boga do człowieka. Pragnął, aby wszyscy uwierzyli, że troską Boga jest człowiek! - przekonywał.

Zdaniem bp. Guzdka chcąc naśladować Jezusa "należy z pełnym zaangażowaniem ratować sponiewieraną godność każdego człowieka”. Wymienił kilka scen ewangelicznych, opisujących spotkania Chrystusa z ludźmi upadłymi i poszukującymi. Wymienił m.in. cudzołożnicę, Nikodema, Zacheusza i dobrego łotra, który nawrócił się na krzyżu.

Biskup polowy przypomniał, że ówcześni przywódcy religijni "nie chcieli budować królestwa Bożego razem z Tym, którego Ojciec posłał na ziemię", ani odrzucić zasady „oko za oko, ząb za ząb”, by przyjąć ewangeliczne prawo miłości. - Wielu zauroczonych nauką i czynami Jezusa doświadczyło rozczarowania. Po cudownym rozmnożeniu chleba, chcieli obwołać Go swoim królem, ale On oddalił się potajemnie. Syn Boży wielokrotnie uciekał przed tymi, którzy chcieli Go wykorzystać do osiągnięcia własnych celów - mówił biskup Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że dziś do adoracji krzyża zaproszeni są wszyscy ludzie. Wymienił m.in. żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb mundurowych, "którzy ofiarnie służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa, gotowi nawet oddać swoje życie, a jednocześnie potrafią w chwilach próby, podobnie jak Jezus - «dać świadectwo prawdzie»". - Gdy naruszana jest ich godność, poczucie odpowiedzialności, honor i prawe sumienie nie pozwalają im milczeć. W godzinach sądu i oskarżania  Jezusa milczał długo, ale do czasu! Gdy Jego godność została naruszona przez to, że jeden ze sług arcykapłana „spoliczkował” Go, wówczas  oświadczył: „Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?” (J 18,23) - powiedział.

Biskup Guzdek zauważył, że Krzyż Chrystusa ucałuje dzisiaj wielu szlachetnych ludzi, "którzy na co dzień  dostrzegają w drugim bliźniego, a w bliźnim dobro – nawet jeśli jest ono nikłych rozmiarów". -  Podejdą ci, którzy naśladując Weronikę i Szymona z Cyreny starają się ulżyć chorym i cierpiącym w domach rodzinnych, szpitalach i hospicjach.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że troską Boga jest człowiek - jego życie doczesne, zbawienie i zmartwychwstanie. - A siłą królestwa Jezusa jest miłość. Podejdźcie więc wszyscy, którzy czujecie się słabi, którzy czujecie się niegodni, którym trudno jest przebaczyć… Podejdźcie wszyscy, którzy roztrwoniliście dary Boże, którzy zdradziliście Jezusową miłość, którzy zapomnieliście o Jego miłosierdziu. Podejdźcie samotni, chorzy i cierpiący.… To na Was Jezus czeka dziś najbardziej! To dla Was Jego męka i śmierć. To dla Was nadzieja Jego zmartwychwstania! - powiedział.

Po homilii rozpoczęła się adoracja krzyża, centralna część wielkopiątkowej liturgii. Krzyż wnieśli przed ołtarz katedry żołnierze Żandarmerii Wojskowej w asyście żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Adorowali go najpierw biskup, kapłani, siostry zakonne i żołnierze, a następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni wierni. Podczas adoracji Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego wykonywał pieśni pasyjne.

Na zakończenie liturgii monstrancja z Najświętszym Sakramentem została w asyście wojskowej przeniesiona do Kaplicy Katyńskiej, gdzie znajduje się Grób Pański. W otoczeniu tabliczek z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, na posadzce została usypana z piasku prosta, żołnierska mogiła. Na niej spoczywa figura umęczonego Chrystusa. W centralnym miejscu na ołtarzu, pośród kwiatów, została umieszczona monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Wartę przy Grobie Pańskim pełnią żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego oraz w sposób symboliczny zamordowani w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie oficerowie Wojska Polskiego.

Wśród celebransów obecni byli kapelani Ordynariatu Polowego, m .in. ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, kapelani Ordynariatu Polowego.

Po zakończonej liturgii wierni przeszli pod kościół św. Anny, skąd o godzinie 20.00 wyruszyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy. W tym nabożeństwie uczestniczyli m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i studenci.

Więcej zdjęć z katedry polowej >>>>

kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;