Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
październik
2016-10-28
Białystok – VII rocznica katastrofy śmigłowca „Kania” Straży Granicznej

28 października w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej miały miejsce obchody VII rocznicy katastrofy śmigłowca „Kania”, w której zginęło 3 lotników - funkcjonariuszy, podczas wykonywania zadań w ochronie granicy Rzeczypospolitej.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk - kapelan Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z księdzem mjr Wojciechem Szerszeniem. Obecny był ks. Piotr Nestoruk - prawosławny kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na początku Mszy św. po wprowadzeniu sztandaru i przywitaniu gości, w którym ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk powiedział m.in. „Kończy się powoli miesiąc październik, i gromadzimy się już po raz VII by przeżywać rocznicę katastrofy śmigłowca „Kania”. Chcemy przywołać ich pamięć, przed obecnym wśród żywym Jezusem Chrystusem, i powiedzieć o tym wydarzeniu, które mocno wryło się w nasze życie. Chcemy Jezusowi Chrystusowi powiedzieć o tym co, nas jeszcze boli, co jest, trudne ale także o tym czego się nauczyliśmy”.

Wdowy postawiły przy tablicy upamiętniającej katastrofę 3 znicze pamięci.

W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciel Lotnictwa Straży Granicznej kpt. SG Krzysztof Lewczuk, ppłk SG Grzegorz Biziuk – Komendant Podlaskiego Oddziału SG, kadra, funkcjonariusze i pracownicy oddziału, vice Przewodniczący Związków Zawodowych Funkcjonariuszy pan Piotr Baranicz przedstawicielami organizacji terenowych, oraz liczna grupa przedstawicieli Lotnictwa Straży Granicznej.

W kazaniu ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk powiedział m.in.: „31 października 2009 roku sobota normalny dzień przygotowaliśmy się, aby pojechać na groby bliskich. I wtedy stało się wydarzenie, które zmieniło historię naszego życia. I do dzisiaj tego wydarzenia nie rozumiemy, nikt tego nam nie wytłumaczył, nikt z nas sobie tego nie wytłumaczył. Następnie nawiązując do ewangelii powiedział: Bóg ofiaruje człowiekowi życia za darmo i z zapasem darów i łask potrzebnych do naszego powołania. I każdego podobnie jak Apostołów do czegoś wybiera. Bóg każdego z nas do siebie przywołał, do czegoś wybrał. I 7 lat temu przywołał do siebie Andrzeja, Bartka i Marcina i wybrał ich z ludzi na ziemi dla siebie na własność.  Po co ich wybrał? Abyśmy my byli inni. Ile przez te 7 lat się wydarzyło w naszym życiu, ile w nas rzeczy się zburzyło, Ile w nas na nowo się zbudowało i jesteśmy inni. Każdy z nas, każdy funkcjonariusz to „sztandar”, Sztandar Najświeższej Rzeczypospolitej. By kogoś reprezentować trzeba tez pokochać. Nasi koledzy Andrzej, Bartek i Marcin siedem lat temu nie polecieli na patrol dla siebie, ale dla ojczyzny i z miłości do niej.”

Podczas Mszy św. modlitwę odmówił ks. plut. Piotr Nestoruk - prawosławny kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Przemówił przedstawiciel Lotnictwa Straży Granicznej, który podziękował za pamięć i modlitwę. Przed Mszą św. delegacje służbowe udały się na cmentarze, gdzie zostali pochowani zmarli w katastrofie funkcjonariusze. Na grobach zostały złożone wieńce i odmówiono wspólnie modlitwy.

Po Mszy św. 30 osobowa delegacja udała się na miejsce katastrofy na terenie Republiki Białoruś. Tam przybył także Vice Marszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. Przy pomniku zostały odmówione modlitwy przez kapelanów: ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka – rzymsko - katolickiego kapelana Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i ks. Piotr Nestoruka - prawosławnego kapelana Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie zostały złożone wieńce i zapalone znicze. Rodziny udały się później w miejsce katastrofy, gdzie zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwa. Nad całością uroczystości czuwali funkcjonariusze z PSG w Mielniku i PSG Czeremsze ze swoimi komendantami, oraz pogranicznicy z Białorusi z Brześcia.

ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;