Niedziela, 20 sierpień 2017 r.
Bernarda, Sabiny, Samuela
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Nie bój się więc ani nie przerażaj, gdyż dokądkolwiek pójdziesz, jest z tobą Pan Bóg twój.

Księga Jozuego 1, 9
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
październik
2014-10-03
Jubileusz 70 – lecia 105. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach

3. października 2014 roku 105 szpital Wojskowy najstarszy szpital Ziemi Lubuskiej obchodził jubileusz 70 – lecia istnienia.

Świętowanie Jubileuszu szpitala rozpoczęto uroczystą Mszą św. w kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, który jest bardzo związany ze środowiskiem wileńskim i kresowym. Wraz z kardynałem  koncelebrowali: biskup zielonogórsko – gorzowski dr Stefan Regmunt odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za Duszpasterstwo Służby Zdrowia. On też wygłosił Słowo Boże do zgromadzonych wiernych w kościele, wskazując potrzebę trwania przy łóżku chorych i cierpiących mimo trudnych czasów dla służby zdrowia w naszej Ojczyźnie. Podziękował za troskę i opiekę nad chorymi i złożył serdeczne gratulacje całej społeczności 105 SzWzP oraz życzenia. W koncelebrze obecny był ks. Dziekan Dekanatu Żary Stanisław Pojnar, ks. Kanonik Tadeusz Masłowski kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Żarach oraz kapelan szpitala ks. ppłk dr Stanisław Błądek. Biskupa Polowego reprezentował ks. mjr Władysław Jasica z Żagania, który odczytał i przekazał dyrektorowi szpitala Sławomirowi Gaikowi, przesłanie i życzenia od księdza Biskupa.
Asystę liturgiczną przy ołtarzu zabezpieczali żołnierze z Żagania oraz Artystyczny Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego z Warszawy.

Po uroczystej Mszy św. wszyscy uczestnicy udali się do Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Natomiast na terenie szpitala odbył się pokaz lazaretu polowego, łącznie z konnym transportem dla rannych, sprzętu wojskowego i poczęstunek grochówką z żołnierskiego kotła.

Honorowy patronat nad jubileuszem objął Prezydent Bronisław Komorowski, a głównymi organizatorami jubileuszu był Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczyli bracia dr. n. med. Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy. Oni również są wraz z Czesławem Jeśman autorami książek „ 105 Szpital Wojskowy w Żarach duma Ziemi Lubuskiej” oraz „Lekarze Szpitala Wojskowego w Żarach”.

Historia 105 Szpitala Wojskowego bierze swój początek w październiku 1944 r., wówczas w miejscowości Kock powstał 8 Polowy Ruchomy Szpital Chirurgiczny. Jego załogę w dużej części stanowili Kresowiacy, pochodzący głównie z województw południowo – wschodnich II Rzeczypospolitej. Szpital przeszedł szlak bojowy z II Armią WP wsławiając się brawurowo przeprowadzonym zabezpieczeniem medycznym forsowania Nysy Łużyckiej. Od maja 1946r. jako Szpital Garnizonowy rozpoczął stacjonowanie w Żarach.

W ciągu minionych 70 lat rozwinął się od małego polowego lazaretu z dwoma oddziałami do wieloprofilowego, wyspecjalizowanego zakładu medycznego posiadającego 24 oddziały. 105 SzWzP jest obecnie jednym z głównych ośrodków medycznych Ziemi Lubuskiej. Sprawuje opiekę i niesie pomoc mieszkańcom całej południowej części województwa.

ks. ppłk dr Stanisław Błądek

       
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 13/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;