Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-29
Rosja: hołd ofiarom komunistycznych represji

Na terenie cmentarza ofiar reżimu komunistycznego w Lewaszowskim Pustkowiu k. Petersburga ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, abp Paolo Pezzi, poświęcił pierwszy w krajach byłego ZSRR pomnik represjonowanych w tym kraju katolików. W miejscu, gdzie znajduje się dziś nekropolia, w latach 1937-1954 rozstrzelano 47 tys. osób różnych narodowości i wyznań.

W braterskich mogiłach spoczywa ok. 50 tys. osób zamordowanych w pierwszej połowie XX wieku, w tym tysiące katolików różnych narodowości: Finów, Łotyszy, Litwinów, Ukraińców i Estończyków. Między nimi spoczywają także Polacy, na przykład kapłani rozstrzelani w 1937 r. w leningradzkim więzieniu. Oto nazwiska kilku z nich: Jan Worsław, Stanisław Gański, Piotr Madera, Józef Mioduszewski, Ignacy Opolski, Maksymilian Turowski, Marcin Fiks, Wacław Szamański, Ryszard Szyszko-Bohusz i Ludwik Erk. Listę nazwisk można kontynuować bardzo długo.

Inicjator wzniesienia pomnika proboszcz parafii św. Stanisława w Petersburgu ks. Krzysztof Pożarski, powiedział na uroczystości poświęcenia: „Gdzie Boga nie ma, tam straszliwe piekło. Ziemia, na której stoimy odczuła to w pełnej mierze. Niemniej dzisiejszy dzień jest nie tylko dniem żałoby, ale też dniem zmartwychwstania, dniem radości”.

Abp Paolo Pezzi wskazał na moc świadectwa męczenników, którzy „w sposób najbardziej przekonujący głoszą Chrystusa. Ich wierność była siłą prowadzącą do ostatecznego upodobnienia się do Zbawiciela. Krew męczenników jest ziarnem chrześcijaństwa”.

Na zakończenie ceremonii ks. Krzysztof Pożarski podziękował wszystkim z Rosji, Polski i innych krajów, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Na uroczystości oprócz duchowieństwa i wiernych obecni byli przedstawiciele konsulatów i organizacji społecznych.

Radio Watykańskie (W. Raiter, Moskwa)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;