Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-21
Żagań: Odsłonięto i poświęcono pomnik upamiętniający żołnierzy i pracowników
Zawsze wierni Ojczyźnie

21 października w Żaganiu odsłonięto pomnik poświęcony pamięci żołnierzy i pracowników 22. pułku czołgów średnich i 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich (3pcz). Wydarzenie to zapoczątkowało cykl przygotowań do obchodów 60-rocznicy powstania 3. pułku.

O godzinie 10.00, w Kościele Garnizonowym w Żaganiu, rozpoczęła się Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska 3. pułku czołgów (3pcz), z okazji odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Pomnik wykonany ze strzegomskiego granitu ma wymiary: w podstawie 120 cm x 90 cm, wysokości 270 cm, waga 5,8 t, i stanął na Placu im. 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich w Żaganiu. Wyboru bryły dokonano w wyrobisku eksploatowanym przez Granit Strzegom S.A. Treść i grafika płyty czołowej została zaprojektowana przez Andrzeja Miernickiego – sekretarza stowarzyszenia a wykonana została przez mistrza kamieniarskiego ze Strzegomia p. Marka Zycha. Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze składek członków stowarzyszenia, ludzi dobrego serca, pomocy miejscowych prezesów firm oraz bardzo pomocy i przychylności władz miejskich i powiatowych. Na uroczystość, która odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przybyli: burmistrz Żagania Sławomir Kowal, przedstawiciel starosty Andrzej Baran, zastępca dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Mirosław Rozmus, Prezes FOPP gen. Zbigniew Szura, poczty sztandarowe organizacji weteranów i kombatantów, szkół oraz wielu zaproszonych gości, członków stowarzyszenia i sympatyków. 

Kompania honorowa z pocztem sztandarowym, poczet sztandarowy wystawiony przez stowarzyszenie 3pcz z historycznym sztandarem pułkowym oraz orkiestra wojskowa uświetniły stowarzyszeniową uroczystość. Odsłonięcia pomnika dokonali: Janina Fajger, pracownik wojska z sekcji finansowej oraz Władysław Maciów jeden z najstarszych żołnierzy pułku. Pomnik poświęcili księża Parafii Wojskowej. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Wiesław Źrebiec i wójt Tomasz Niesłuchowski zostali wyróżnieni pamiątkowym medalem stowarzyszenia. Kompania honorowa oddała honory wojskowe.
-Odsłonięcie naszego pomnika należy uznać za wydarzenie historyczne. Prawdopodobnie nikt jeszcze w Polsce nie upamiętnił żołnierzy i pracowników wojska, w taki sposób. Służących i pracujących w jednostce, która została rozformowana po 1989 roku.- powiedział po uroczystości Andrzej Miernicki.

Wydarzenie to rozpoczyna cykl przygotowań do obchodów rocznicowych 60-ej rocznicy powstania 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich, które zwieńczy IV Zjazd „Stowarzyszenia 3pcz” 21 maja 2011 roku. Najważniejszym punktem zjazdu będzie wydanie albumu fotograficznego dokumentującego działalność stowarzyszenia w latach 2005 – 2011.

3 pułk czołgów powstał w 1951 roku i był jedyną jednostką wchodzącą w skład 11. Dywizji, która została sformowana i rozformowana w Żaganiu. Wszystkie pozostałe jednostki miały zamiejscowe rodowody. Pułk należał do przodujących jednostek Wojska Polskiego, Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz „Czarnej Dywizji”. Z racji częstych szkoleń poligonowych pułk nazywany był przez żołnierzy „polowym”.

Więcej zdjęć w galerii foto.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Miernicki
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;