Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-17
Najmłodsi Polacy pomagają afgańskim dzieciom

W ramach przeprowadzonych we wrześniu i październiku br. zbiórek darów dla Afganistanu zgromadzono kilkanaście ton przedmiotów, które zostaną przekazane ludności afgańskiej w ramach pomocy humanitarnej. Do zainicjowanej przez żołnierzy „Czarnej Dywizji” akcji przyłączyły się dzieci i młodzież ze szkół mieszczących się na terenie trzech województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

We wtorek (12 października br.) z Wrocławia do Afganistanu odleciał samolot, na którego pokładzie znalazło się 2650 kg rozmaitych przedmiotów, które zostaną przekazane mieszkańcom prowincji Ghazni. Ponad 1,5 tony stanowią materiały szkolne, które już wkrótce trafią w ręce dzieci. -Dzięki zorganizowanej akcji w szkołach i gimnazjach ostatnim transportem wysłaliśmy do Afganistanu zeszyty, plecaki, piórniki, bloki rysunkowe, zestawy szkolne, drobny sprzęt sportowy oraz maskotki i zabawki. Polskie dzieci bardzo chętnie włączyły się do pomocy. Cały czas otrzymujemy kolejne telefony z kolejnych szkół, a także innych instytucji oraz firm prywatnych. Wszyscy mają jeden cel – pomóc Afgańczykom.- mówi kpt. Wiktor Kotlarz, specjalista z wydziału współpracy cywilno-wojskowej G-5 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc) w Żaganiu.

Oprócz materiałów szkolnych prowadzono zbiórkę przedmiotów, które w rejonie misji są trudno dostępne, a często nawet nieosiągalne. W chwili obecnej priorytet stanowi dostarczenie ludności cywilnej odzieży zimowej, okryć, obuwia oraz stworzenie warunków do przetrwania najtrudniejszej z pór roku w tym rejonie – zimy, gdzie temperatura dochodzi nawet do 50 stopni poniżej zera. -Pozostałe 1000 kg ładunku stanowiły buty w ilości 1633 par podarowane przez firmę Arcobaleno z Czerwieńska, która przekazała łącznie 19 333 par obuwia (pozostała część wraz z materiałami szkolnymi o łącznej wadze 10 000 kg oczekuje na transport powietrzny na lotnisku we Wrocławiu).- wymienia kpt. Wiktor Kotlarz.

Przez najbliższy rok żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej będą pełnić misję w Afganistanie podczas dwóch kolejnych zmian VIII i IX. Jedno z zadań jakie będą tam wykonywać polegać będzie na niesieniu pomocy humanitarnej. -Z naszych doświadczeń podczas pełnienia służby w polskich kontyngentach wojskowych wynika, iż pomoc humanitarna cywilnej ludności bezpośrednio przekłada się na pozytywny wizerunek naszego kraju, a także polskiego żołnierza i jego bezpieczeństwo w trakcie pełnienia służby w rejonie ogarniętym konfliktem.- dodaje kpt. Wiktor Kotlarz.

Koordynacją zbierania i przesyłania pomocy humanitarnej w 11LDKPanc zajmuje się komórka odpowiedzialna za realizację współpracy cywilno-wojskowej (Civil-Military Cooperation – CIMIC). Gromadząc pomoc humanitarną należy pamiętać, iż Afganistan jest krajem islamskim, w którym społeczeństwo było kształtowane przez radykalnych religijnych przywódców. Zebrane pomoce nie mogą posiadać wizerunków postaci z bajek lub innych symboli związanych z kulturą zachodniego świata. -Musimy sobie uzmysłowić, iż w kraju w którym nie ma stałej dostawy prądu, bieżącej wody słowo „niezbędne środki” przyjmuje znaczenie podstawowych przedmiotów o nieskomplikowanej budowie i prostych w użyciu.- zaznacza kpt. Wiktor Kotlarz.

DANE KONTAKTOWE W SPRAWIE ORGANIZOWANIA I PRZESYŁANIA POMOCY HUMANITARNEJ W REJON MISJI PKW

mjr Grzegorz MAJEWSKI (G5 11LDKPanc)

Tel. sł. 68 475 80 71
Tel. kom. 600 264 914
kpt. Wiktor KOTLARZ (G5 11LDKPanc)
Tel sł. 68 475 82 31
Tel. kom. 502 468 397
Tel. kom. 783 921 810

Tekst: por. Joanna Nowakowska
Zdjęcia: st. chor. Adam Roik - Combat Camera DOSZ, Artur Weber - PKW Afganistan

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;