Sobota, 21 październik 2017 r.
Celiny, Hilarego, Janusza
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dbaj nie o to, co najprzyjemniejsze , lecz o to, co najlepsze.

Solon
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-16
Prezydent Bronisław Komorowski w Watykanie

O znaczeniu dialogu między Kościołem a państwem, a także o konieczności ochrony życia ludzkiego we wszystkich jego fazach rozmawiał Benedykt XVI z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Papież przyjął go wraz z małżonką na prywatnej audiencji w Watykanie. Wcześniej para prezydencka uczestniczyła w Mszy św. przy grobie Jana Pawła II, sprawowanej z okazji 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Do tej rocznicy – jak informuje watykańskie biuro prasowe – nawiązano także w czasie spotkania Papieża z prezydentem. Ponadto skupiono się na znaczeniu współpracy Kościoła i państwa, w zgodzie z przysługującymi kompetencjami, na rzecz dobra wspólnego. Obie strony wyraziły wolę kontynuowania współpracy w takich dziedzinach, jak edukacja i promocja podstawowych wartości społecznych. Mówiono również o konieczności ochrony ludzkiego życia. Benedykt XVI wymienił także z prezydentem Komorowskim opinie na temat aktualnej sytuacji w Europie.

Istotnym elementem rozmowy były sprawy związane z pojednaniem w naszym rejonie Europy – powiedział po audiencji Bronisław Komorowski. – Odniosłem się do pojednania polsko-niemieckiego, gdzie rola Kościoła polskiego i niemieckiego była przecież bardzo istotna. Poinformowałem o zamiarach podjęcia próby dialogu zmierzającego do pojednania ze stroną rosyjską, co niewątpliwie mieści się w zakresie daleko idącego zainteresowania i życzliwości Stolicy Apostolskiej, która także prowadzi przecież dialog z Cerkwią rosyjską. Rozmawialiśmy również o sprawach, które się wiążą z tym tematem. Chodzi tu o język liturgii i duszpasterstwa, szczególnie w Kościele na Białorusi, co dla nas, dla Polski jest ważne, ze względu na dużą tam mniejszość polską, która stanowi z kolei liczącą się część Kościoła katolickiego. Chodzi o to, aby Polacy mięli zagwarantowany język ojczysty w kościele.

Audiencja u Benedykta XVI trwała pół godziny. Prezydent podziękował Papieżowi za to, że jutro da Polsce nowego świętego, Stanisława Kazimierczyka. Od Ojca Świętego prezydent otrzymał złoty medal pontyfikatu, a pozostali członkowie delegacji papieskie różańce. Natomiast od prezydenta Komorowskiego Benedykt XVI otrzymał komplet wydawnictw z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, w którym znajdują się faksymile największych utworów genialnego polskiego kompozytora. Po audiencji u Papieża prezydent Komorowski rozmawiał z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone i z sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Dominique’iem Mambertim.

Na konferencji prasowej po audiencji prezydent poinformował, że zaprosił Ojca Świętego do Polski i podkreślił, że zaproszenie dla Papieża jest stałe. Wyraził nadzieję, że w „sprzyjających okolicznościach” Benedykt XVI będzie mógł ponownie odwiedzić Polskę. Komorowski poinformował, że w trakcie audiencji w Watykanie rozmawiał z Benedyktem XVI o procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. „Rzeczą naturalną było wyrażenie nadziei, że proces ten będzie przebiegał dobrze” – powiedział prezydent.

Radio Watykańskie (bz/ rv)
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;