Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-17
Chile dzięki górnikom odkrywa wartość życia i rodziny

Skończył się dramat 33 chilijskich górników uwięzionych ponad 700 metrów pod ziemią w wyniku katastrofy w kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama. W nocy z 12/13 października rozpoczęła się akcja ratunkowa, która oswobodziła górników.

Najmłodszy z uwięzionych pod ziemią ma 18 lat a najstarszy 63. Górnicy po wydobyciu na powierzchnię w pierwszych słowach dziękowali Bogu za ocalenie życia. Najstarszy z nich po wyjściu z kapsuły ratunkowej uklęknął i przez chwilę się modlił, a następnie przywitał się z oczekującą rodziną. Wydobycie każdego górnika trwa prawie godzinę.

Kościół w Chile od początku towarzyszył długiej historii poszukiwania i ratowania górników. Uwięzionych wspierał duchowo i troszczył się o ich rodziny. Mieszkańcy Chile i wielu krajów Ameryki Łacińskiej towarzyszą akcji ratunkowej modlitwą. Mobilizacja duchowa zakończyła się dopiero po wyciągnięciu kapsuły z ostatnim górnikiem. „To była noc pełna emocji”, powiedział Radiu Watykańskiemu Alejandro Castillo Camblor, wikariusz generalny chilijskiej diecezji Copiapó.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Byliśmy tu przez całą noc. Akcja ratunkowa rozpoczęła się Mszą św. To była noc pełna emocji. Wyjątkowym i bardzo silnym przeżyciem było wydobycie pierwszej kapsuły. Emocje, cisza, a później eksplozja radości. Towarzyszymy rodzinom górników, ich radości, łzom i wielu modlitwom. Od sierpnia Chile, nasza ojczyzna, się zmieniło. Na nowo doceniliśmy podstawowe wartości, jakimi są: zjednoczona rodzina, braterstwo, solidarność, ale przede wszystkim odkryliśmy wartość ludzkiego życia. Cała ojczyzna zrozumiała, czym jest życie” – powiedział Radiu Watykańskiemu chilijski ksiądz, świadek akcji ratowniczej w kopalni.

Radio Watykańskie (se, js/rv)

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;