Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-16
Benedykt XVI przyjął na audiencji prezydenta Komorowskiego (opis)

Benedykt XVI przyjął dzisiaj przed południem na audiencji prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Rozmowa papieża i głowy polskiego państwa trwała pół godziny i - jak relacjonował prezydent - dotyczyła m.in. polityki międzynarodowej i fenomenu szybkiego rozwoju Polski przy zachowaniu wartości, w tym wartości wiary.
Witając prezydenta Benedykt XVI przypomniał, że polski Kościół od jutra będzie miał nowego świętego - Kazimierza Kazimierczyka, za co Bronisław Komorowski podziękował Ojcu Świętemu.

Rozmowa w cztery oczy odbyła się w papieskiej bibliotece z udziałem tłumacza ks. prałata Pawła Ptasznika, z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Po rozmowie do prezydenta dołączyła jego małżonka Anna i członkowie delegacji w skład której wchodzą ministrowie prezydenckiej kancelarii. Wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z papieżem.

Od Ojca Świętego prezydent otrzymał złoty medal pontyfikatu a towarzyszące mu osoby - papieskie różańce. Natomiast od prezydenta Komorowskiego Benedykt XVI otrzymał komplet wydawnictw z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, w którym znajdują się faksymile największych utworów polskiego kompozytora.

Po zakończeniu części oficjalnej prezydentowa Anna Komorowska poprosiła Ojca Świętego o błogosławieństwo dla dzieci oraz mającej się niedługo narodzić wnuczki.

Tuż po audiencji dla prezydenta RP Benedykta XVI, papież przyjął delegację Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem. Obecni byli także kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i bp Stanisław Budzik sekretarz generalny KEP.

Po spotkaniu prezydent spotkał się z dziennikarzami w ambasadzie RP przy Watykanie.

Jak powiedział prezydent, z Benedyktem XVI rozmawiał także o roli Kościoła w pojednaniu narodów. Bronisław Komorowski poinformował papieża, że ma zamiar podjąć dialog ze stroną rosyjską, który ma doprowadzić do wzajemnego pojednania.

Odnosząc się do kwestii ewentualnej beatyfikacji Jana Pawła II prezydent przyznał, że ten temat również był poruszany podczas prywatnej rozmowy z papieżem. Tym bardziej, jak mówił prezydent, że jutro będziemy uczestniczyli w kanonizacji bł. Stanisława Kazimierczyka. „Mam nadzieję, że proces papieża Polaka będzie przebiegał szybko” – podkreślił Komorowski.

Padła również ze strony prezydenta sugestia zaproszenia Benedykta XVI do Polski, o czym już wczoraj Bronisław Komorowski informował dziennikarzy. Prezydent wyraził nadzieję, że zaproszenie to zostanie przez Stolicę Apostolską przyjęte.

Komorowski przyznał, że przedmiotem rozmów z papieżem były również relacje między Kościołem a państwem. „Mówimy o przyjaznym rozdziale państwo - Kościół” - podkreślił prezydent.

Rozmowa dotyczyła także obecnych relacji w kontekście perspektywy na pojednanie polsko-rosyjskiego. "To z pewnością nie będzie łatwe, a proces ten będzie długotrwały" – ocenił prezydent.

Po audiencji u Benedykta XVI prezydent RP spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Podczas godzinnego spotkania zarówno kard. Bertone jak i Bronisław Komorowski zgodzili się, że rolą Kościoła jest wskazywanie na zagrożenia w obszarze etyki. Prezydent podkreślił, że należy szukać takich rozwiązań które zawierały by element kompromisu. W tym kontekście Bronisław Komorowski przywołał podczas rozmowy z watykańskim hierarchą przyjętą w Polsce ustawę antyaborcyjną i kompromis jaki udało się wokół niej zawrzeć.

W opublikowanym po spotkaniu komunikacie watykańskiego biura prasowego napisano, że Apostolskiej Stolica Apostolska i Rzeczpospolita Polska pragną kontynuować owocną współpracę w dziedzinach wspólnych zainteresowań.

Poinformowano także, że po przyjęciu przez Ojca Świętego prezydent Komorowski spotkał się także z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone oraz sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mambertim.

Podczas serdecznych rozmów nade wszystko przypomniano 32. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Sługi Bożego Jana Pawła II - głosi komunikat. Mówiono także o znaczeniu dialogu między Kościołem a państwem, zgodnie z właściwymi kompetencjami, aby krzewić dobro wspólne. Wyrażono wzajemną wolę kontynuowania w sposób skuteczny owocnej współpracy w dziedzinach stanowiących przedmiot zainteresowania obydwu stron, na przykład w edukacji, w krzewieniu podstawowych wartości społecznych.

Watykański komunikat informuje, że w trakcie rozmów podkreślono też znaczenie ochrony życia ludzkiego we wszystkich jego fazach. Wymieniono ponadto opinie na temat aktualnej sytuacji w Europie.
rl, tom, agp (KAI Rzym) / Waty


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;