Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-07
Legionowo: Parafia Garnizonowa w Internecie

Idąc z duchem czasu i rozwojem nowych form przekazu medialnego, Parafia Wojskowo-Cywilna p.w. Św. Józefa Obl NMP w Legionowie podjęła wyzwanie, aby informacje o parafii, jej życiu i posłudze duszpasterskiej docierały w sposób szybki, skuteczny i darmowy do domów parafian, jak i ludzi zaprzyjaźnionych z parafią w kraju i poza jego granicami. W tym celu powstał internetowy serwis informacyjny parafii: www.legionowo.ordynariat.pl

Internet z całą pewnością jest nowym „forum” - napisał Jan Paweł II w orędziu zatytułowanym „Internet nowym forum głoszenia Ewangelii” wygłoszonym w Światowy Dzień Komunikacji Społecznej w 2002 roku. – „Dla Kościoła nowy świat cyberprzestrzeni jest wezwaniem do wielkiej przygody w posługiwaniu się jej potencjałem dla głoszenia orędzia ewangelicznego. Do tego medium Kościół podchodzi z realizmem i ufnością. (...) Internet może dać wspaniałe możliwości ewangelizacji, jeżeli będzie używany umiejętnie i z jasną świadomością jego siły i słabości. Przede wszystkim, dostarczając informacji i rozbudzając zainteresowania, umożliwia on pierwsze spotkanie z orędziem chrześcijańskim, zwłaszcza ludziom młodym, którzy coraz częściej traktują cyberprzestrzeń jako okno na świat. Ważne jest więc, aby wspólnota chrześcijańska przemyślała bardzo praktyczne sposoby pomocy tym, którzy po raz pierwszy wchodzą w kontakt z nią przez Internet, tak by mogli przejść od wirtualnego świata cyberprzestrzeni do rzeczywistego świata wspólnoty chrześcijańskiej. (...) Życie chrześcijańskie wymaga ciągłego nauczania i katechezy i to być może jest dziedzina, w której Internet może zapewnić wspaniałą pomoc".

Powyższe funkcje ma pełnić strona parafii, w której oprócz informacji o działalności duszpasterskiej ma być współczesną bramą do Słowa Bożego. – „Intensywnie rozwijająca się dzisiaj komunikacja elektroniczna daje nam od strony duszpasterskiej dużo szybszą i bardziej efektywną możliwość porozumienia się z drugim człowiekiem. Często pierwszym źródłem informacji, do jakiego ludzie sięgają, jest dziś Internet, bo mają go w wielu przypadkach po prostu na swoim biurku, w sali komputerowej na uczelni, w szkole, w najrozmaitszych punktach czy telefonie komórkowym. I dlatego w Internecie treści i informacje religijne czy o działalności duszpasterskiej w parafii muszą być dziś obecne. Nasza strona nie jest przeznaczona jedynie dla młodzieży, każdy parafianin interesujący się życiem parafii znajdzie tutaj obszerne informacje o nie – powiedział ks. por. Tomasz Krawczyk, wikariusz parafii.

Na szczególną uwagę zasługuje niepublikowana dotąd historia parafii, którą opisał ks. płk Jan Mrugacz. Historia parafii, zamieszczona na stronie, jest w formie kronikarskiego zapisu najważniejszych wydarzeń w podziale na lata. Ks. Mrugacz przez lata zjednał sobie legionowskie rodziny, które ofiarnie pomagały w odbudowie i wyposażeniu wnętrza zniszczonej podczas wojny świątyni. Opisane przez ks. Mrugacza wspomnienia na pewno będą dla wielu mieszkańców Legionowa cennym źródłem informacji i mamy nadzieję, że w przyszłości przyczynią się do opublikowania bogatej historii naszej garnizonowej świątyni.

Strona jest ciągle rozbudowywana i z dnia na dzień przybywa nowych informacji. Autorzy strony zwracają się z prośbą o podzielenie się wspomnieniami, archiwalnymi zdjęciami, dokumentami lub materiałami prasowymi dotyczącymi naszej garnizonowej świątyni i parafii. Materiały można wysyłać na adres poczty elektronicznej: legionowo@ordynariat.pl lub zostawić w kancelarii parafialnej. Wszystkie materiały po skopiowaniu zostaną zwrócone.

- W statystykach kościelnych pojawiają się często dwie kategorie wiernych, tzw. dominicantes (łac. dominica – niedziela), czyli wierni uczęszczający w niedzielnej Mszy św., i communicantes, tj. przyjmujący podczas liturgii Komunię św. Internet pozwala być może na wyłonienie jeszcze jednej kategorii – internautes, tzn. tych, którzy biorą udział w życiu parafii poprzez sieć informatyczną. O tym, jak popularna i przydatna jest witryna internetowa, świadczy ilość tzw. wejść, czyli odwiedzin naszej strony – dodał ks. Tomasz.

Niewątpliwie, propagowanie informacji, promocja akcji duszpasterskich jest domeną komunikacji elektronicznej. Trzeba jednak przy tym pamiętać o bardzo ważnej sprawie, że w wymiarze religijnym nic nie zastąpi kontaktu z kapłanem, a wszystkie środki, które posiadamy, mogą do tego kontaktu doprowadzić, ułatwić go, być drogowskazem. Finał tej podróży jest finałem sakramentalnym. Nie da się wszystkiego zredukować do środków społecznego przekazu, one powinny doprowadzać człowieka do kontaktu z kapłanem, do kontaktu z Chrystusem w sakramentach i taka jest ich rola – podkreślił Ks. Tomasz.Jacek Szczepański


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;