Czwartek, 19 październik 2017 r.
Michaliny, Michała, Piotra
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą tej ziemi.

Św. Augustyn
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Wiadomości październik 2010 r.
2010-10-06
Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 Wojskowego Instytutu Medycznego

„Niezmiernie ważne jest, aby w przestrzeni życia szpitala był Bóg. Dlatego też Mszą św. rozpoczynamy dzisiejsze obchody. Jest to ważne dla profesorów, lekarzy personelu medycznego, jak i dla chorych, szczególnie w czasach, kiedy wydaje się, że nasza kościelna posługa bywa powoli spychana na dalsze tory...” – powiedział na rozpoczęcie uroczystej liturgii, sprawowanej w kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego, w intencji personelu medycznego, pracowników naukowych i pacjentów, ks. płk Marek Kwieciński, kapelan WIM. Eucharystii przewodniczył ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji polowej, a koncelebrowało liczne grono kapłanów wraz z ks. płk SG Zbigniewem Kępą, Dziekanem Straży Granicznej.

„Czasem mówi się, że nie jest potrzebny kapelan wojskowy w szpitalu, nie jest potrzebny Kościół i też można powiedzieć, że nie są potrzebne wartości duchowe, do których ciągle zmierzamy, ale które są źródłem inspiracji twórczych do naszych materialnych zachowań... Niech ta Msza św. będzie dla nas zachętą, byśmy przez modlitwę, miłość do Boga i ludzi szli przez życie” – podkreślił ks. Kwieciński.

W homilii, którą wygłosił ks. Żarski, kapłan podkreślił: „Chociaż Bóg czyni cuda, to jednak pozostawia zawsze ten margines działania ludzkiego. Daje szansę człowiekowi, aby poprzez swoją piękną pracę ulżył w cierpieniu drugiemu człowiekowi. Stajemy tu dzisiaj, aby podziękować Wam wszystkim, którzy tutaj służycie, za to, że przede wszystkim realizujecie to piękne powołanie...”.

„Trzeba być człowiekiem w służbie medycznej, aby również dostrzec człowieka. Tylko ten, kto jest człowiekiem, kto ma w sobie miłość do Boga i bliźniego, może w drugim dostrzec człowieka, a w sposób szczególny człowieka cierpiącego” – podkreślił ks. Żarski.

Dyrektor WIM, gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak wraz z przełożoną pielęgniarek szpitala podziękowali ks. prał. Żarskiemu za posługę kapelanów w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2010/2011. Jak podkreślił dyrektor WIM: „Inauguracja roku akademickiego to okazja do podsumowania działalności Instytutu w okresie 12 miesięcy oraz wyznaczenia dalszych kierunków jego rozwoju (...). Naszego sukcesu – zespołowego i indywidualnego – upatrujemy w nowocześnie zorganizowanej instytucji posiadającej zdolność stawiania czoła wyzwaniom współczesności w wymiarze myślenia i działania”.

I dodał: „Wielu spośród animatorów zmian jakich jesteśmy świadkami jest dziś z nami. Swoją pracą, rozwijaną z pasją wrodzonej ciekawości świata, potwierdziliście Państwo naukowy rodowód Instytutu, stworzyliście swojej, naszej jednostce nowe możliwości i perspektywy rozwoju. Za to jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję...”.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Dyrektor Generalny MON Jacek Olbrycht, Minister Środowiska dr hab. inż. Andrzej Kraszewski, ks. płk Sławomir Żarski, gen. bryg. Andrzej Wiśniewski, przedstawiciel Sztabu Generalnego WP, zastępca Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dr Marta Klimkowska-Misiak, prof. dr hab. Dariusz Jurkiewicz, przewodniczący Rady Naukowej WIM oraz rektorzy, prorektorzy, dziekani i prodziekani wielu polskich uczelni.

Dyplom doktora habilitowanego nauk medycznych dla tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej, dr. n. med. Wojciecha Lubińskiego, odebrała żona - Beata.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Piotr Dyczek nt. „... Co rzymscy legioniści byli wdzięczni bogu medycyny?”.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii

at


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;