Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2010-03-10
Starość - niewykorzystany potencjał?
Dzisiejsi młodzi, jutro też będą starzy.

Współczesna kultura ucieka od śmierci. Ucieka więc również od ludzi starych. Dojrzali chrześcijanie są świadomi, czym kończą się tak niedojrzałe postawy eskapistyczne. Tylko małe dziecko zasłaniając oczy mówi: nie ma mnie. Zinfantylizowana kultura „ukrywanej śmierci” prędzej czy później musi się zderzyć z problemem starości. Tym bardziej, że proces starzenia się społeczeństwa przyspiesza na naszych oczach. Rodzi się mniej dzieci, przybywa ludzi starych. Dzisiejsi młodzi, jutro też będą starzy.

Taka jest niezmienna prawda o naszym życiu, które od momentu narodzenia przybiera jeden kierunek – w stronę wieczności. I nie zmienią tego żadne eliksiry młodości, operacje plastyczne czy zaklinanie rzeczywistości.

Jan Paweł II, który tak heroicznie dźwigał krzyż swojej starości i choroby, napisał 1 października 1999 r. list apostolski „ Do moich Braci i Sióstr – ludzi w podeszłym wieku”. Ten list to głos świadka, który wobec oznak deprecjacji człowieka starego ukazuje cały potencjał ludzi, którzy będąc w przeszłości autorami wydarzeń, dziś stają się ich świadkami. Lekceważenie tego potencjału, jego marnotrawienie uderza przede wszystkim w nieroztropnych młodych ludzi. Kult wiecznej młodości zaślepia bowiem na tyle, że nie pozwala dostrzec w pokoleniach dziadków czy starych rodziców strażników depozytu mądrości. Mądrości, która ocala. Nakłada się na to postępujący kryzys rodziny, którego konsekwencją jest zerwanie komunikacji międzypokoleniowej.

Przebogatego materiału do refleksji nad problemem starości dostarcza bardzo ciekawe studium teologiczno- pastoralne ks. mjr. dr. Eugeniusza Łagisza „Sytuacja ludzi starszych w Kościele i w świecie” ( w świetle nauczania Jana Pawła II).

To wydana przez Stowarzyszenie Pastoralistów i Duszpasterzy im. Jana Pawła II praca doktorska napisana przez księdza kapelana Łabisza pod kierunkiem ks. prof. UKSW dr. hab. Edmunda Robaka (SAC).

To praca adresowana nie tylko do duszpasterzy, ale i wszystkich, którzy patrzą na swoje życie integralnie i chcą je przeżywać świadomie czyli w prawdzie.

Obecne na kartach tej książki żywe słowo Jana Pawła II, niezawodnego przewodnika i posłańca prawdy, na pewno nam w tym pomoże.

Ks. mjr Eugeniusz Łabisz od roku 1996 pracuje w Ordynariacie Polowym. W 2009 r. został przez Biskupa Polowego powołany do Komisji ds. Liturgii i Ceremoniału Wojskowego, działającej w ramach Synodu Wojskowego.Ksiądz Łabisz jest również autorem książki „Uwielbienie Boga i uświęcenie człowieka”.

 Elżbieta Szmigielska - Jezierska
 
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;