Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-10-15
„Dlaczego wierzę” – książka dla chwiejnych wierzących oraz uczciwie poszukujących Prawdy (Elżbieta Szmigielska-Jezierska)

Długo nie zgadzał się na to publiczne świadectwo. Na podzielenie się najintymniejszym z ludzkich doświadczeń – doświadczeniem wiary w Jezusa Chrystusa.

Dopiero gdy jego książki zaczęły trafiać aż „na krańce ziemi”, a publicystyka wywoływała coraz większy rezonans, po latach dojrzewania w wierze, uznał, że to właściwy moment. Włoski dziennikarz, autor pierwszego wywiadu z Janem Pawłem II „Przekroczyć próg nadziei” Vittorio Messori w pasjonującej rozmowie – rzece z Andreą Torniellim mówi dzisiejszemu światu , dlaczego wierzy.

To książka na miarę otwierania oczu, weryfikowania kłamstw, wmówień, stereotypów na temat Kościoła Katolickiego, które promują dziś tak agresywnie rzecznicy „politycznej poprawności”. To świadectwo tym cenniejsze, że pochodzi od człowieka , który nie wyssał wiary z mlekiem matki. Przeciwnie wychował się w rodzinie antyklerykalnej, o nastawieniu antykatolickim. Intelektualne wyposażenie wyniósł ze środowisk zdecydowanie laickich.

Nie zdarzyło mi się dotąd przeczytać równie poruszającego wyznania o wielkie tajemnicy, jaką jest łaska wiary. Nie ma w tych wypowiedziach nic z taniego sentymentalizmu, przeciwnie - wielka precyzja i uczciwość intelektualna. Zanim (po doświadczeniu nawrócenia) chwycił za pióro, by napisać swoją pierwszą książkę o tematyce religijnej , światowy bestseller ( o którym oczywiście milczą świeckie media) „Opinie o Jezusie”, przez 12 lat przygotowywał się studiując źródła. W czasach niesłychanej powierzchowności dziennikarskiej, żeby nie powiedzieć ignorancji, ten włoski dziennikarz sięga głębi, z której wydobywa skarby. Skarby niedostępne dla tych wszystkich, którzy żyją sensacjami dnia, preparowanymi przez tabloidy , pijarowców i ideologów.

Nie ma chyba współcześnie równie wiarygodnego i przekonującego świeckiego apologety katolicyzmu, świadomego swego powołania i miejsca w Kościele, niż Vittorio Messori.

Gdy niektórzy postępowi teologowie znaleźli się po Soborze Watykańskim II na granicy odstępstwa od wiary w Jezusa, on student z Turynu, „zaczadzony” dotychczas Sartrem i jego beznadzieją egzystencjalną, znalazł w tym samym czasie największy skarb swojego życia – Chrystusa. A właściwie to Chrystus dotknął jego spragnionego Prawdy serca.

Idąc pokornie drogą wiary i rozumu ten wielki chrześcijański erudyta odkrył kolejny skarb – Maryję. To Jej poświęcił jedną z najpiękniejszych książek o kulcie Maryjnym, tak zdyskredytowanym, przez pseudointelektualistów i „siewców kompleksów”. Ta książka to „Opinie o Maryi”.

 Nieprzypadkiem Kardynał Nagy, bliski przyjaciel Jana Pawła II, nazwał książkę „Vittorio Messori. Dlaczego wierzę. Życie jako dowód wiary” – darem nieba dla naszych czasów. O tym , że to określenie adekwatne do zawartości, przekonają się po tej pasjonującej lekturze i chwiejący się w wierze, i wszyscy ludzie dobrej woli, których człowieczeństwo nie skarlało. Bo nadal pytają o Prawdę , nie zadowalając się jej gazecianymi pozorami.

Elżbieta Szmigielska -Jezierska

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;