Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-08-26
„Póki Polska żyje w nas” - nowa płyta Wydawnictwa Muzycznego Caritas Ordynariatu Polowego WP (Leszek Mateusz Gorecki)

 „…Kościoły zburzone, domy popalone,
gdzie się mają podziać ludzie poranione?
Lecą bomby lecą, od wieczora do dnia,
nie ma kropli wody do gaszenia ognia.
Matka szuka trupa dziecięcia swojego,

głośno wzywa Boga i przeklina wroga….”

Taka rzeczywistość zapanowała w Polsce dnia pierwszego września roku pamiętnego. Mija siedemdziesiąt lat. Już coraz mniej między nami naocznych świadków wojennej i okupacyjnej traumy. Za to coraz częściej pojawiają się próby przeinaczania i podważania historycznych faktów, a także wskazywania jako ofiar winowajców i kreowania zbrodniarzy na bohaterów. Jak będzie wyglądał przekaz historii z przed siedemdziesięciu lat, gdy zabraknie zupełnie tych, co ją współtworzyli? Czy świat zaakceptuje tzw. „Polskie Obozy Koncentracyjne?”, czy społeczność międzynarodowa uwierzy, że „Polska paktowała z Niemcami przeciw Związkowi Radzieckiemu”? Jak będzie postrzegało historię tamtych dni pokolenie wychowane w wolnej Polsce?
 

Niewątpliwie świadkiem historii jest twórczość artystyczna. To w niej jak w kalejdoskopie widzimy problemy z jakimi wzmagały się poszczególne epoki. Nie inaczej jest z rzeczywistością II Wojny Światowej. Doskonałym nośnikiem nastrojów Polaków czasu okupacji są piosenki okupacyjne.

 

Wacław Panek, w wydanej nakładem PIW w 1990 roku, książce Gaude, Mater Polonia pisze: O pieśniach tych, bez żadnej szowinistycznej przesady, możemy mówić tylko z dumą. Ale czy je znamy? Czy znamy nawet te najbliższe w czasie, które naszym ojcom przypominały o godności narodowej lub zachęcały naszych dziadków do walki o Polskę Niepodległą?

 

Dlatego z ogromnym entuzjazmem należy powitać na rynku fonograficznym nową płytę wydaną przez Caritas Ordynariatu Polowego Póki Polska żyje w nas. Krążek powstał z inspiracji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przy wydaniu współpracowało Narodowe Centrum Kultury. Okazją jest siedemdziesiąta rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

 

Nagranie składa się trzech części: w pierwszej usłyszymy najważniejsze pieśni narodowe, takie jak Mazurek Dąbrowskiego, czy Pierwsza Brygada; druga część to kompozycje będące naocznymi świadkami rzeczywistości wojennej takie jak Warszawo ma, Dnia pierwszego września, czy słynne Czerwone Maki i wiele, wiele innych; ostatnia cześć to piosenki związane ze współczesną historia, ale i odwołujące się do wojny. Na szczególną uwagę zasługuje stworzono specjalnie dla opisywanego wydawnictwa pieśń Zapamiętaj tamten wrzesień.   Autorem teku jest Wojciech Kejne, muzykę napisał Bolesław Szulia.

 

Wykonawcami ciekawie zaaranżowanych pieśni są: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Bolesława Szulii, a także soliści wokaliści: Józef Sojka, Adam Wojdak, Edward Romanowski, Bogusław Morka, Artur Ruciński, Romuald Tesarowicz, Hanna Mrozowska, Anna Lubańska. Na płycie wykorzystano również piosenki z filmu Zakazane piosenki w wykonaniu Hanki Bielickiej, Jerzego Duszyńskiego i zespołu aktorów.

 

W pełni profesjonalne nagranie jest znaczącym wkładem w budowanie narodowej świadomości historycznej. Jest również ciekawą propozycją uzupełniającą lekcje historii. Warto by stało się cenną pozycją w szkolnych, akademickich i domowych fonotekach.

Tamten wrzesień, dla nich wielu już ostatnim wrześniem był
Niech pieśń o nim wiatr poniesie jak memento w przyszłe dni.

Leszek Mateusz Gorecki
 
 
 
 
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;