Sobota, 21 październik 2017 r.
Celiny, Hilarego, Janusza
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dbaj nie o to, co najprzyjemniejsze , lecz o to, co najlepsze.

Solon
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-06-15
Uwielbiać i uświęcać się jak św. Paweł Apostoł (prezentacja książki ks. mjr. Eugeniusza Łabisza)
Autor sięga do judaistycznej tradycji, która ukształtowała wrażliwość duchową św. Pawła, jego semicką wrażliwość praktycznego przełożenia Ewangelii na życie codzienne.

Ta przemiana dokonała się tak spektakularnie, że do dziś porusza serca i sumienia największych grzeszników.  Stracił wzrok, upadł na ziemię porażony światłem i pytaniem: Dlaczego Mnie prześladujesz? Oślepł, by zobaczyć to, co najważniejsze : prawdziwego Boga. Pawłowe nawrócenie wciąż daje nadzieję: nie ma takiego ludzkiego dna, z którego Pan Jezus nie chciałby wydźwignąć człowieka.

 

Z prześladowcy chrześcijan św. Paweł stał się drugim obok św. Piotra potężnym filarem Kościoła Chrystusowego. Ten świetnie wykształcony intelektualista tamtych czasów, biegły w kulturze żydowskiej i helleńskiej faryzeusz, wniósł w młody Kościół ducha wielkiej gorliwości i odwagi apostolskiej. Owoce jego misji trwają, bo są wszczepione w Chrystusa. Dzisiejsi chrześcijanie   zawdzięczają św. Pawłowi tak wiele, że… nawet nie są tego do końca świadomi. Dlatego Benedykt XVI ogłosił 29 czerwca 2008 r. Rok Św. Pawła w Kościele, w 2000 rocznicę jego urodzin. Pawłowy rok właśnie się kończy 29 czerwca 2009 r.

 

Wierni Diecezji Polowej też mają szansę pogłębić swoją znajomość nauczania św. Pawła, sięgając po publikację kapelana wojskowego Ks. mjr Eugeniusza Łabisza, obecnie kapelana Garnizonu Słupsk – Redzikowo, „Uwielbienie Boga i uświęcenie człowieka” (wyd. Kontrast). Ks. Łabisz poddaje rzetelnej i bardzo interesującej egzegezie Pawłowe widzenie liturgii.

 

Wszelkie gesty i słowa wypowiadane przez kapłanów w czasie sprawowania Mszy św. po tej lekturze staną się z pewnością bardziej czytelne i bliskie. Autor sięga do judaistycznej tradycji, która ukształtowała wrażliwość duchową św. Pawła, jego semicką wrażliwość praktycznego przełożenia Ewangelii na życie codzienne.

 

 W swoich Listach Apostolskich, skierowanych do Koryntian, do Rzymian, do  Kolosan i Filipan św. Paweł mówi przez wieki i do nas słowa „żywe i skuteczne”. Bo nie od niego pochodziła ta mądrość. Uniwersalna i wieczna. Tylko św. Paweł, Żyd, który uwierzył , że Chrystus jest oczekiwanym przez naród pierwszego przymierza Mesjaszem, ofiarował Mu całego siebie: „Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”. Uwolniony od siebie działał na „Bożym napędzie” (łasce Bożej), więc dokonał rzeczy „niemożliwych”.

 

 ”Nie jesteśmy bowiem jak wielu ,którzy kupczą słowem Bożym” – pisał w 2 Liście do Koryntian – jakże wymowna i dziś deklaracja wewnętrznej wolności kapłańskiej. Ten wielki mały (Paulus) św. Paweł, który wyznał z pokorą, że jest najmniejszym z Apostołów, niegodnym się tak nazywać, żył, spalał się, cierpiał i umarł dla Chrystusa. Wziął udział „w trudach i przeciwnościach jak dobry żołnierz Chrystusa Jezusa”.

 

„Jakże aktualny jest jego przykład!” – zacytował we wstępie do tej publikacji słowa Benedykta XVI Biskup Polowy Tadeusz Płoski.

 Elżbieta Szmigielska – Jezierska

Ks. Eugeniusz Łabisz, Uwielbienie Boga i uświecenie człowieka (wyd. Kontrast)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;