Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-06-03
Film „Pielgrzym” na DVD z najnowszą „Niedzielą”
Film powstał z inicjatywy Episkopatu Polski w 1979 r. i jest relacją z tamtego epokowego wydarzenia, jakim była I pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.

Nieocenzurowany film o pierwszej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie został dołączony do najnowszego numeru tygodnika katolickiego „Niedziela” (na 7 czerwca 2008 r.). „Pielgrzym” w reżyserii jednego z najbardziej znanych polskich dokumentalistów – Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, ukazał się na płycie DVD w nakładzie 230 tys. egzemplarzy. Prezentowany był dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Film powstał z inicjatywy Episkopatu Polski w 1979 r. i jest relacją z tamtego epokowego wydarzenia, jakim była I pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. – Płyta z tym filmem jest świadectwem i jako świadectwo chcemy ją dać Polsce. To prezent dla Polaków, by przypomnieć wielkiego papieża – podkreślił redaktor naczelny „Niedzieli” ks. infułat Ireneusz Skubiś. Kulisy papieskiej pielgrzymki z 1979 i powstawania filmu Trzosa-Rastawieckiego przybliżył emerytowany bp łowicki Alojzy Orszulik, w 1979 r. dyrektor Biura Prasowego Episkopatu Polski. W zamyśle biskupów obraz ten – po zakończeniu papieskiej pielgrzymki – miał być wyświetlany w parafiach i w ten sposób miał przypominać wiernym to wydarzenie i papieskie przesłanie.

 

Bp Orszulik, wspominając przygotowania do realizacji filmu, wyjawił, że taśmy, na których kręcono ten dokument, przyleciały do Polski na pokładzie papieskiego samolotu i wraz z papieżem powróciły do Rzymu. Film bowiem – z powodów bezpieczeństwa – był realizowany i montowany w Rzymie. Gdy był gotowy, czterysta z pięciuset kopii filmu (w szpulach) przywiózł samolotem do Polski w swoim bagażu kard. Stefan Wyszyński. Sto pozostałych kopii trafiło do ośrodków polonijnych. Według rzecznika KEP ks. Józefa Klocha, film Rastawieckiego ma dwóch aktorów: Jana Pawła II i aktora zbiorowego, jakim byli wierni: modlący się, skupieni, wyciągający dłonie z krzyżami, a zarazem barwni. Zwrócił też uwagę na pełną dramatyzmu i podkreślającą wymowę wielu scen muzykę skomponowaną przez Bogusława Schäfera.

 

„Pielgrzym”, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki. Film trwa 80 minut.

IDK (awo / Warszawa)
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;