Czwartek, 30 marzec 2017 r.
Amelii, Dobromira, Leonarda
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Bez umartwienia nie ma świętości. Umartwienie to wyrzeczenie się czegoś, co można mieć, dla miłości Chrystusa.

bł. ks. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-06-03
Film „Pielgrzym” na DVD z najnowszą „Niedzielą”
Film powstał z inicjatywy Episkopatu Polski w 1979 r. i jest relacją z tamtego epokowego wydarzenia, jakim była I pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.

Nieocenzurowany film o pierwszej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie został dołączony do najnowszego numeru tygodnika katolickiego „Niedziela” (na 7 czerwca 2008 r.). „Pielgrzym” w reżyserii jednego z najbardziej znanych polskich dokumentalistów – Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, ukazał się na płycie DVD w nakładzie 230 tys. egzemplarzy. Prezentowany był dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Film powstał z inicjatywy Episkopatu Polski w 1979 r. i jest relacją z tamtego epokowego wydarzenia, jakim była I pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. – Płyta z tym filmem jest świadectwem i jako świadectwo chcemy ją dać Polsce. To prezent dla Polaków, by przypomnieć wielkiego papieża – podkreślił redaktor naczelny „Niedzieli” ks. infułat Ireneusz Skubiś. Kulisy papieskiej pielgrzymki z 1979 i powstawania filmu Trzosa-Rastawieckiego przybliżył emerytowany bp łowicki Alojzy Orszulik, w 1979 r. dyrektor Biura Prasowego Episkopatu Polski. W zamyśle biskupów obraz ten – po zakończeniu papieskiej pielgrzymki – miał być wyświetlany w parafiach i w ten sposób miał przypominać wiernym to wydarzenie i papieskie przesłanie.

 

Bp Orszulik, wspominając przygotowania do realizacji filmu, wyjawił, że taśmy, na których kręcono ten dokument, przyleciały do Polski na pokładzie papieskiego samolotu i wraz z papieżem powróciły do Rzymu. Film bowiem – z powodów bezpieczeństwa – był realizowany i montowany w Rzymie. Gdy był gotowy, czterysta z pięciuset kopii filmu (w szpulach) przywiózł samolotem do Polski w swoim bagażu kard. Stefan Wyszyński. Sto pozostałych kopii trafiło do ośrodków polonijnych. Według rzecznika KEP ks. Józefa Klocha, film Rastawieckiego ma dwóch aktorów: Jana Pawła II i aktora zbiorowego, jakim byli wierni: modlący się, skupieni, wyciągający dłonie z krzyżami, a zarazem barwni. Zwrócił też uwagę na pełną dramatyzmu i podkreślającą wymowę wielu scen muzykę skomponowaną przez Bogusława Schäfera.

 

„Pielgrzym”, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki. Film trwa 80 minut.

IDK (awo / Warszawa)
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 06/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;