Czwartek, 17 sierpień 2017 r.
Anity, Elizy, Mirona
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Fundamentem wiedzy jest bojaźń Boża, wiedza świętego jest inteligencją.

Księga Przysłów
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-04-08
„Generał Nil” – już 17 kwietnia w kinach!
Wejście na ekrany tego filmu uznajemy za szczególnie ważne wydarzenie w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – podkreślił minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

- Generał Emil Fieldorf „Nil” to postać nie tylko wybitna i zasłużona, ale też szczególnie symboliczna, łącząca w sobie najpiękniejsze cechy niezwykłych pokoleń Polaków – walczących o niepodległość i budujących wolną Polskę. To postać, którą należy pokazywać młodym jako wzór – przekonywali uczestnicy przedpremierowej konferencji prasowej zorganizowanej dziś w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie w związku z filmem „Generał Nil”. Film wchodzi do kin 17 kwietnia br.

 

Wejście na ekrany tego filmu uznajemy za szczególnie ważne wydarzenie w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – podkreślił minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Prof. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył, że IPN również aktywnie włącza się do propagowania zarówno samego filmu jak i jego bohatera. Przygotowano w związku z tym m.in. specjalny pakiet edukacyjny, który niebawem trafić ma do polskich szkół.

 

Tadeusz Filipkowski prezes Fundacji Filmowej Armii Krajowej poinformował, że zadaniem Fundacji jest przywracanie pamięci o czasach wojny. W tym celu zrealizowano już ok. 20 filmów dokumentalnych. Swoim doświadczeniem podzielił się też Olgierd Lukaszewicz, odtwórca głównej roli w filmie. – Moją dewizą aktorską była pokora. Trzeba było być skromnym wobec tej postaci – mówił. Reżyser, Ryszard Bugajski, mówił o gen Nilu jako człowieku nie tylko wybitnym i skutecznym, ale przede wszystkim głęboko ludzkim, wiernym podstawowym wartościom humanistycznym. Prowadzący konferencję Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, zachęcił wszystkich do obejrzenia filmu nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale przede wszystkim artystyczną.

IDK (maj, im / Warszawa)
 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 13/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;