Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2009-04-01
„Najbardziej lubił wtorki” – Abp Mieczysław Mokrzycki o codzienności Jana Pawła II
Książka „Najbardziej lubił wtorki”, wydana przez krakowskie Wydawnictwo M, jest owocem rozmów przeprowadzonych przez Brygidę Grysiak z metropolitą lwowskim Abp. Mieczysławem Mokrzyckim latem 2008 r. we Lwowie.

Dziewięć lat żył w cieniu świętości. Tak dziś o swojej służbie drugiego sekretarza osobistego Jana Pawła II mówi obecny Arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki.
- W tej książce („Najbardziej lubił wtorki”) starałam się pokazać przez pryzmat służby ks. prałata Mieczysława Mokrzyckiego codzienność Ojca świętego. Bo w tej codzienności wyrażała się świętość Jana Pawła II – mówiła na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu dziennikarka TVN24 Brygida Grysiak.

 

Książka „Najbardziej lubił wtorki”, wydana przez krakowskie Wydawnictwo M, jest owocem rozmów przeprowadzonych przez Brygidę Grysiak z metropolitą lwowskim Abp. Mieczysławem Mokrzyckim latem 2008 r. we Lwowie. Na promocję książki , z udziałem Abp. Mieczysława Mokrzyckiego, przybyli m.in. metropolita warszawski, Abp Kazimierz Nycz, bp Stanisław Kędziora, duchowni, siostry zakonne i liczne grono dziennikarzy. Dyrektor Wydawnictwa M, Judyta Syrek opowiedziała o okolicznościach powstania książki, która w zamierzeniach wydawnictwa miała być poświęcona modlitwie w życiu Jana Pawła .- Reszta to już zasługa red. Brygidy Grysiak, podkreśliła, dyr. Syrek.

 

Dziennikarka TVN24 zaprezentowała fragmenty rozmowy z Abp. Mokrzyckim, podkreślając, że atmosfery tej lwowskiej rozmowy, niestety, nie uda się zrekonstruować.

 

Dziennikarkę uderzyła wielka skromność i pokora Abp. Mokrzyckiego.- „Piękny, bo dobry, prosty człowiek. Prosty w najlepszym tego słowa znaczeniu”- tak o swoim rozmówcy pisze red. Grysiak we wstępie do książki. Zapytana przez kolegów dziennikarzy, którą część rozmowy uważa za najtrudniejszą, odpowiedziała : - Tę, w której jest mowa o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II. Najtrudniejsza , ale jednocześnie najbardziej ubogacająca, bo to najgłębsze świadectwo pokory, oddania i służby drugiemu człowiekowi. Ksiądz Mokrzycki całkowicie wsłuchany jest w potrzeby cierpiącego papieża, towarzyszy mu niepokój, ”żeby nie zawieść”.

 

Abp Mokrzycki mówił o wielkim spokoju, serdeczności i pogodzie ducha , które promieniowały od osoby Jana Pawła II. Wyjaśnił też, skąd to tytułowe wyróżnienie wtorku w papieskim kalendarzu: - To był dzień wolny od spotkań; Ojciec święty mógł wtedy czytać ksiązki, pisać homilie, encykliki, miał czas na kontakt z przyrodą.

 

Codzienność papieską ,którą odsłania Abp Mokrzycki w rozmowie Brygida Grysiak miała różne odcienie. – Kiedy przeżywał jakieś kłopoty, zakładał pelerynkę, szedł na taras , odmawiał w skupieniu Różaniec, Drogę krzyżową. Nie stronił też od żartu, ale takiego, który rozwesela, ale nikogo nie dotyka. - Mieciu - mówił do młodego, bo 35. letniego Prałata – prała –cie mama czasem?

 

Dyrektor Programów Katolickich TVP ks. Majewski zwrócił uwagę na sposób modlitwy Jana Pawła II: - Papież dzień rozpoczynał leżąc krzyżem, tak odmawiał Różaniec. To postawa całkowitego zawierzenia i oddania Bogu, wyraz osobistej pokory Jana Pawła II. A przy tym lubił modlitwy proste i konkretne (Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Litanię Loretańską). – Czy w prywatnych rozmowach poruszał sprawy duchowe, mówił o Bogu ? – pytał Abp. Mokrzyckiego ks. Majewski.

 

 - Swoimi przemyśleniami na tematy duchowe nie dzielił się bezpośrednio; wolał raczej przelewać je na papier, mówił Abp Mokrzycki. Na modlitwie lubił konkret; konkretne osoby i intencje powierzał w modlitwie panu Bogu. Na klęczniku zostawiane były karteczki z intencjami, czasem do intencji dołączone były zdjęcia, wówczas czynił nad nimi znak krzyża.

 

 Nie zapominał o modlitwie w intencji osób, które go bezpośrednio otaczały.

 

Zapytany przez dziennikarzy, skąd Jan Paweł II czerpał wiedzę o bieżącej sytuacji w Polsce, b. sekretarz Jana Pawła II powiedział, że zapraszani byli księża biskupi i politycy, z którymi czy to przy posiłkach, czy w rozmowie bezpośredniej omawiane były problemy kraju.

 

Z życzliwym uśmiechem przyjęte zostało dziennikarskie pytanie conieco „niedyskretne„: - O co się, Ekscelencja, modli do Ojca św.?

 

 - Powierzam sprawy posługi Kościołowi Lwowskiemu oraz modlę się o to, żebym był dobrym człowiekiem…

Elżbieta Szmigielska - Jezierska
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;