Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2016-05-30
O kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa na terenach misyjnych i innych ciekawych tematach w miesięczniku werbistów „Misjonarz”

Interesujące informacje na tematy misyjne można znaleźć w miesięczniku MISJONARZ, w numerze czerwcowym z 2016 r., wydawanym przez ojców werbistów.

O. Konrad Keler SVD, opisuje zwyczaje Afrykańczyków w oparciu o wrażenia z jednej ze Mszy św., która odbywała się na placu przed kościołem w parafii św. Franciszka z Asyżu w Livingstone. Wierni, którzy przybyli na Mszę św. byli bardzo kolorowo ubrani, w rożne stroje, odrębne dla różnych grup. W celebrację Eucharystii wkomponowują oni różne zwyczaje lokalne, nawet te bardzo dawne, które w dzisiejszych czasach otrzymały chrześcijańską interpretację. W swoim artykule pt. „Bogactwo liturgii w Afryce” o. Konrad opisuje kreatywność uczestników w improwizowaniu modlitw i pieśni, co wpływa to na czas trwania liturgii, 3 – 4 godz., a nawet dłużej. Afrykanie mówią, że „biali ludzie mają zegarki, a oni czas”. Twierdzą, że czas należy do człowieka i to on decyduje - co robić, jak i kiedy – przekazuje nam o. Konrad Keler. Na koniec swoich rozważań na temat Eucharystii w Afryce autor sugeruje, abyśmy i my zastanowili się nad naszym pośpiechem np. w niedzielę i zarezerwowali więcej czasu dla nas samych i dla Boga.

Inny autor, Bamidele Rogatien SVD opisuje parafię w Togo, która dzięki akcji Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie otrzymała instrumenty dęte. Nauczono się grać, i od kilku miesięcy orkiestra dęta towarzyszy celebracjom liturgicznym, ożywiając całą parafię i przyciągając rzesze młodych ludzi. „Kto dobrze śpiewa, modli się podwójnie” – tak powiedział św. Augustyn. Śpiew i muzyka w Kościele, to chwalenia Boga, dlatego orkiestra jest zapraszana na różne okolicznościowe wydarzenia, tj. chrzest, komunia, bierzmowanie, wesele, jubileusz. Jest dumą wiernych i ma doskonały wkład w dzieło głoszenia Dobrej Nowiny dla ludu Konkomba i innych oddalonych miejsc. Kościół w Afryce powinien wzbogacać muzykę sakralną, wnosząc charakterystyczne rytmy i instrumenty kultury afrykańskiej, szczególnie w przypadku, gdy kładzie się nacisk na inkulturację i nową ewangelizację.

Kolejne tzw. długie weekendy w roku kalendarzowym dają nam wiele możliwości odpoczynku od trudów dnia codziennego. Perspektywa spędzenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi zdaje się nieść niezapomniane przeżycia. Warto jednak - w tym ogólnym przygotowaniu do wypoczynku - znaleźć czas na refleksję, zadumę nad tym, co nam przynoszą kolejne dni. Pomoże nam w tym o. Andrzej Danielewicz SVD, werbista, sekretarz ds. misji. W czerwcowym wydaniu MISJONARZA ukazał się artykuł nawiązujący do wspomnianej tematyki. Właśnie stajemy w obliczu zbliżającej się uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzięki rozważaniom o. Andrzeja Danielewicza dowiemy się zarówno o krótkiej genezie powstania tej uroczystości, jak i zapoznamy się z symboliką serca. Był rok 1675 – i wówczas Jezus czterokrotnie objawił się francuskiej wizytce z klasztoru w Paray-le-Monial – św. Małgorzacie Marii Alacoque. W objawieniu tym, Chrystus ukazał jej tajemnicę swojego Serca, które choć tak bardzo umiłowało nas, ciągle w zamian doznaje zapomnienia i niewdzięczności. Jezus polecił też, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. W tym roku uroczystość ta będzie obchodzona 3 czerwca. Właśnie ta data nawiązuje do najwznioślejszego symbolu, jaki mamy w naszej kulturze – serca. Serce, to synonim wszelkich dobrych uczuć, miłości, matczynej troski i poświęcenia. Syn Boży, stając się człowiekiem – również otrzymał serce. To w Nim skupia się symbolicznie cała miłość Boga do człowieka. Rozważania o. Andrzeja przypominają nam słowa założyciela Zgromadzenia księży Werbistów św. Arnolda Janssena, który mówiąc: „przed światłością Słowa i Duchem łaski niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary, a Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi” pragnął, aby misyjne posłannictwo było przesiąknięte duchowością Serca Jezusowego. Są to jedne z najpiękniejszych życzeń – jakimi można się obdarowywać – oby się spełniły – napisał. O. Danielewicz.

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami.

Danuta Berezowska
MISJONARZ nr 6 (412), czerwiec 2016
opr. na podst. miesięcznika księży werbistów
Sekretarz Referatu Misyjnego
Ordynariatu Polowego

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;