Czwartek, 30 marzec 2017 r.
Amelii, Dobromira, Leonarda
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Bez umartwienia nie ma świętości. Umartwienie to wyrzeczenie się czegoś, co można mieć, dla miłości Chrystusa.

bł. ks. S.W. Frelichowski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2016-05-30
O kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa na terenach misyjnych i innych ciekawych tematach w miesięczniku werbistów „Misjonarz”

Interesujące informacje na tematy misyjne można znaleźć w miesięczniku MISJONARZ, w numerze czerwcowym z 2016 r., wydawanym przez ojców werbistów.

O. Konrad Keler SVD, opisuje zwyczaje Afrykańczyków w oparciu o wrażenia z jednej ze Mszy św., która odbywała się na placu przed kościołem w parafii św. Franciszka z Asyżu w Livingstone. Wierni, którzy przybyli na Mszę św. byli bardzo kolorowo ubrani, w rożne stroje, odrębne dla różnych grup. W celebrację Eucharystii wkomponowują oni różne zwyczaje lokalne, nawet te bardzo dawne, które w dzisiejszych czasach otrzymały chrześcijańską interpretację. W swoim artykule pt. „Bogactwo liturgii w Afryce” o. Konrad opisuje kreatywność uczestników w improwizowaniu modlitw i pieśni, co wpływa to na czas trwania liturgii, 3 – 4 godz., a nawet dłużej. Afrykanie mówią, że „biali ludzie mają zegarki, a oni czas”. Twierdzą, że czas należy do człowieka i to on decyduje - co robić, jak i kiedy – przekazuje nam o. Konrad Keler. Na koniec swoich rozważań na temat Eucharystii w Afryce autor sugeruje, abyśmy i my zastanowili się nad naszym pośpiechem np. w niedzielę i zarezerwowali więcej czasu dla nas samych i dla Boga.

Inny autor, Bamidele Rogatien SVD opisuje parafię w Togo, która dzięki akcji Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie otrzymała instrumenty dęte. Nauczono się grać, i od kilku miesięcy orkiestra dęta towarzyszy celebracjom liturgicznym, ożywiając całą parafię i przyciągając rzesze młodych ludzi. „Kto dobrze śpiewa, modli się podwójnie” – tak powiedział św. Augustyn. Śpiew i muzyka w Kościele, to chwalenia Boga, dlatego orkiestra jest zapraszana na różne okolicznościowe wydarzenia, tj. chrzest, komunia, bierzmowanie, wesele, jubileusz. Jest dumą wiernych i ma doskonały wkład w dzieło głoszenia Dobrej Nowiny dla ludu Konkomba i innych oddalonych miejsc. Kościół w Afryce powinien wzbogacać muzykę sakralną, wnosząc charakterystyczne rytmy i instrumenty kultury afrykańskiej, szczególnie w przypadku, gdy kładzie się nacisk na inkulturację i nową ewangelizację.

Kolejne tzw. długie weekendy w roku kalendarzowym dają nam wiele możliwości odpoczynku od trudów dnia codziennego. Perspektywa spędzenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi zdaje się nieść niezapomniane przeżycia. Warto jednak - w tym ogólnym przygotowaniu do wypoczynku - znaleźć czas na refleksję, zadumę nad tym, co nam przynoszą kolejne dni. Pomoże nam w tym o. Andrzej Danielewicz SVD, werbista, sekretarz ds. misji. W czerwcowym wydaniu MISJONARZA ukazał się artykuł nawiązujący do wspomnianej tematyki. Właśnie stajemy w obliczu zbliżającej się uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzięki rozważaniom o. Andrzeja Danielewicza dowiemy się zarówno o krótkiej genezie powstania tej uroczystości, jak i zapoznamy się z symboliką serca. Był rok 1675 – i wówczas Jezus czterokrotnie objawił się francuskiej wizytce z klasztoru w Paray-le-Monial – św. Małgorzacie Marii Alacoque. W objawieniu tym, Chrystus ukazał jej tajemnicę swojego Serca, które choć tak bardzo umiłowało nas, ciągle w zamian doznaje zapomnienia i niewdzięczności. Jezus polecił też, by ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. W tym roku uroczystość ta będzie obchodzona 3 czerwca. Właśnie ta data nawiązuje do najwznioślejszego symbolu, jaki mamy w naszej kulturze – serca. Serce, to synonim wszelkich dobrych uczuć, miłości, matczynej troski i poświęcenia. Syn Boży, stając się człowiekiem – również otrzymał serce. To w Nim skupia się symbolicznie cała miłość Boga do człowieka. Rozważania o. Andrzeja przypominają nam słowa założyciela Zgromadzenia księży Werbistów św. Arnolda Janssena, który mówiąc: „przed światłością Słowa i Duchem łaski niech ustąpią ciemności grzechu i noc niewiary, a Serce Jezusa niech żyje w sercach ludzi” pragnął, aby misyjne posłannictwo było przesiąknięte duchowością Serca Jezusowego. Są to jedne z najpiękniejszych życzeń – jakimi można się obdarowywać – oby się spełniły – napisał. O. Danielewicz.

Trudno nie zgodzić się z tymi słowami.

Danuta Berezowska
MISJONARZ nr 6 (412), czerwiec 2016
opr. na podst. miesięcznika księży werbistów
Sekretarz Referatu Misyjnego
Ordynariatu Polowego

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 06/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;