Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2015-11-25
Pasja Michała - biografia bł. o. Michała Czartoryskiego OP

 - Całe życie bł. o. Michała Czartoryskiego było obumieraniem przez służbę Bogu i bliźnim. Nie żył dla siebie i nie umierał dla siebie - mówił w  ubiegłym roku w 70 rocznicę śmierci bł. dominikanina Biskup Polowy Józef Guzdek. O. Michał Czartoryski, wychowanek arystokratycznego rodu, obrońca Lwowa w wojnie polsko-bolszewickiej, kapłan, kapelan żołnierzy Powstania Warszawskiego i męczennik.

Obchodzący  800-lecie  istnienia dominikanie postanowili uczcić jubileusz licznymi publikacjami na temat zakonu (przypomnijmy kaznodziejskiego) i jego wybitnych postaci. Wśród licznych książek łatwo przeoczyć tę, którą każdy miłośnik duszpasterstwa wojskowego powinien przeczytać. "Pasja Michała. Życie i męczeńska śmierć bł. Michała Czartoryskiego OP", autorstwa Marcina Brzezińskiego, to krótka biografia dominikanina.

Urodził się w 1897 roku w Pełkiniach (woj. podkarpackie), jako Jan Franciszek, książę Czartoryski. Był synem księcia Witolda Czartoryskiego i Jadwigi z hrabiów Dzieduszyckich. Po zdaniu matury studiował na Politechnice Lwowskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Brał udział w obronie Lwowa, za co został odznaczony za męstwo Krzyżem Walecznych. W 1927 r. wstąpił w Krakowie do zakonu dominikanów, gdzie przyjął imię Michał. Śluby zakonne złożył 25 września 1928 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1931 roku w Jarosławiu. Jako architekt współdziałał w budowie klasztoru dominikańskiego w Warszawie na Służewie w latach 1937–1939. W zakonie pełnił różne funkcje, między innymi magistra nowicjatu, pomagając w formacji młodym zakonnikom.

1 sierpnia 1944, wczesnym popołudniem, wybrał się do okulisty na Powiślu, gdzie zastał go wybuch Powstania Warszawskiego. Następnego dnia zgłosił się jako kapelan do walczącego na Powiślu III Zgrupowania „Konrad” AK. 6 września 1944, po upadku tej dzielnicy, nie wycofał się z powstańczymi oddziałami, nie skorzystał z możliwości ukrycia się przed Niemcami w stroju sanitariusza, jak mu zaproponowano, lecz pozostał do końca, jako jedyny z personelu szpitalnego, z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów w piwnicach firmy Alfa-Laval. Niemcy rozstrzelali w piwnicach lazaretu pozostałych tam chorych i razem z nimi o. Michała, który do końca wspierał duchowo rannych. Proces informacyjny został zakończony przed Metropolitalnym Trybunałem Rogatoryjnym w Warszawie dnia 29 stycznia 1993 roku. O. Michał został beatyfikowany 13 czerwca 1999 w gronie 108 męczenników w Warszawie przez Jana Pawła II.

Jak podkreśla  Brzeziński książka jest jedynie wstępem do obszerniejszej biografii, która z pewnością prędzej czy później powstanie. Tym bardziej, że po o. Michale zostały pewne materiały, które jak zaznacza warte są opublikowania i opatrzenia fachowym komentarzem teologicznym. Biografia zawiera obszerną bibliografię, indeks, kalendarium oraz materiał ikonograficzny, co ciekawe znalazły się tam m. in. rysunki o. Michała, projekty kielicha, kluczy do tabernakulum oraz świeczników.

Podczas spotkania promocyjnego, które odbyło się 8 listopada w służewieckim klasztorze, padł projekt, aby ten błogosławiony stał się jednym z patronów kapelanów ordynariatu polowego. Nie rozstrzygając na łamach "Naszej Służby" i strony internetowej ordynariat.pl tej kwestii, zachęcamy do spotkania z błogosławionym o. Michałem Czartoryskim.

Książkę wydało wydawnictwo "Wdrodze".

Marcin Brzeziński, Pasja Michała. Życie i męczeńska śmierć bł. Michała Czartoryskiego OP, Poznań, 2015, ss. 232.
Krzysztof Stępkowski


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;