Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2015-10-28
Katechiści na misjach - jesienny numer „Misyjnych Dróg”

Temat katechistów, czyli miejscowych ewangelizatorów wspierających pracę misjonarzy, a niekiedy ich zastępujących, poruszono w jesiennym numerze dwumiesięcznika „Misyjne Drogi” wydawanego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

„Cechą charakterystyczną polskich misjonarzy jest ich metoda pracy. Najważniejsze jest głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów, ale także zakładanie szkół czy prowadzenie ośrodków zdrowia. W ten sposób są bardzo skutecznym narzędziem ewangelizacji. Od samego początku korzystają z pomocy katechistów – miejscowych ludzi, którzy im towarzyszą w drodze, a pod ich nieobecność przewodzą wspólnotom katolickim jako liderzy, prowadzący liturgie (te nie zarezerwowane dla księży), głoszący kazania, katechezy, przygotowujący do sakramentów, a czasem chrzczący, udzielający Komunii św., błogosławiący małżeństwom. Bez nich tak wiele by się nie udało” – pisze w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma. Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Małgorzata Madej, Leon Nieścior OMI, Krzysztof Zębik SCCJ, Elżbieta Rotter, Dariusz Kałuża MSF, Bogdan Osiecki OMI, Szalwa Markozaszwili, Sabina Łukaszewicz) pokazują pracę misyjna katechistów w starożytności chrześcijańskiej, a także dzisiaj w Kenii, Paragwaju, na Papui Nowej Gwinei, w Arktyce, Gruzji, a od niedawna w Polsce. To dzięki nim chrześcijaństwo przetrwało i się rozwija. W piśmie można przeczytać raport dotyczący wrześniowej pielgrzymki papieża Franciszka na Kubę i Stanów Zjednoczonych. Opublikowano również misjologiczną analizę papieskiej encykliki „Laudato Si’”.

W 174. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z Gilgelem Belesem, 19-letnim katechistą, o osiadłym życiu nomady, pracy katechisty, zmianie tradycyjnych sposobów zawierania małżeństw i naturalnej modlitwie. Natomiast o losach byłego komunisty, partyzanta i premiera, o katechistach i przebaczeniu rozmawiamy z Tamratem Layne, następcą cesarza Hajle Syllasje I z Etiopii, znanego z „Hebanu” Ryszarda Kapuścińskiego. Panoramę świeckich zaangażowanych w różnych religiach przedstawia Marta Werka, a o muzułmanach w Polsce pisze prof. Eugeniusz Sakowicz. „Jeżdżę po Kaukazie z każdej strony. Kiedyś Gruzja, Armenia i Azerbejdżan – teraz wszystkie republiki Kaukazu Północnego. Tutaj nigdy nie będzie spokoju. Patrol na patrolu. Kontrole takie i owakie. Co chwilę milicja, sprawdzania, pieczątki i wizy. Z republiki do republiki. Trochę prawosławia, w Czeczenii islam, buddyzm tybetański w Kałmucji i ja katolik. Pomieszanie z poplątaniem. Kurczowo trzymam w ręce mapę, bo bez niej ani rusz”. To fragment zapisków Macieja Kalarusa, który zdjęciami i słowem udokumentował wyprawę na Kaukaz, w rocznicę tragedii w Biesłanie. W kolejnym wydaniu czasopisma znajdują się informacje dotyczące projektu „Misja Szkoła” prowadzonego przez redakcję, a także 16-stronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”, tym razem o misjach w Australii. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły.

KAI (mw OMI / Poznań)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;