Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2014-10-07
Kobieto, jesteś wyjątkowa! Refleksje po lekturze książki „Kobieta boska tajemnica. O tym, jak zrozumieć kobietę z ojcem Joachimem Badenim OP rozmawia Judyta Syrek” (Marta Jacukiewicz)

Kiedy przed kilkoma dniami wzięłam do ręki książkę Kobieta boska tajemnica – zastanawiałam się czego nowego mogłabym się jeszcze dowiedzieć. Jakby automatycznie rodzi się pytanie: Co ksiądz może wiedzieć o kobietach? Zaryzykowałam.

Pytania odważne, a odpowiedzi – konkretne. O. Joachim Badeni na początku wywiadu opowiada o podobieństwach i różnicach między kobietami a mężczyznami. „(…) Kobieta, będąc źródłem życia, przyciąga mężczyznę, by przez jedność dwojga ludzi przekazać życie. Ważne jednak jest to, do czego kobieta przyciąga, Jeśli tylko do strony fizycznej, to niewiele różni się wtedy od zwierzęcia. Tak robi każda samica. Kobieta przyciąga nie tylko płcią, ale i osobą – tym, kim jest! Różnice między pożądaniem a zakochaniem są bardzo duże. Jeżeli dwoje ludzi bierze ślub, kierując się tylko pożądaniem, to skończy się to dla nich klęską” – przestrzega duchowny.

Czym jest piękno? Czy rzeczywiście kobiety dzielą się na piękne i brzydkie? O. Badeni zwraca uwagę, że „(…) piękno kobiety jest bardziej kwestią osoby. Wydaje mi się, że piękno kryje się w osobowości kobiety, w sposobie jej bycia, mówienia, zachowania. Choć, niestety, mało kto je widzi. Mężczyzna raczej w pierwszej kolejności szuka piękna fizycznego. Piękno zaś powinno być sprawą ducha, dobra po prostu”.

W książce Kobieta boska tajemnica O. Joachim Badeni odpowiada również na pytania dotyczące powołania kobiety, jej roli w świecie. Kapłaństwo kobiet? Oto, co w tym temacie sądzi duchowny: ”(…) czy kobieta może przewodniczyć Eucharystii? Nie. Nie może ona wypowiadać słów: „To jest ciało moje …”. Byłby to nonsens. Ciało Chrystusa to ciało męskie. Wypowiadanie takich słów przez kobietę byłoby bluźnierstwem”.

Uwodzenie, seks i duchowość… Oto jest pytanie! Co w temacie ma do powiedzenia O. Bedeni? „Myślę, że nie powinna uwodzić. Na pewno nie cieleśnie – to bardzo niska kategoria. Natomiast kobieta może uwieść mężczyznę swoim pięknem w wymiarze duchowym. Urodą i inteligencją kobieta może przyciągnąć – powiedziałbym lepszą warstwę męską. Ale czy to będzie uwodzenie? Nie, to będzie promieniowanie ducha ludzkiego. Kobieta, z której promieniuje dobro i która zna swoją wartość, nie musi uwodzić, ona w sposób naturalny przyciąga dobrych mężczyzn” – zakończył duchowny.

Na zakończenie chciałabym zacytować kilka zdań na temat „połowu”. „(…) każda kobieta ma prawo szukać męża, ale zależy jak to robi. Jeśli robi to, przekazując urok swojej osobowości, swojego życia osobistego, jest to jak najbardziej normalne. Ale jeśli szuka mężczyzny poprzez podniety seksualne, to jest fatalne. Skutki moim zdaniem nie mogą być trwałe. Przyjdzie szary dzień i nagle cała emocjonalna otoczka zniknie. Niestety wiele kobiet myśli, że wabienie seksem to najkrótsza droga do mężczyzny, że jest to droga poprzez przełęcz. To wielka pomyłka, bo nie jest to droga, tylko używka. Ona sobie używa i nic więcej się nie dzieje. Powiem nawet więcej, to jest pomylenie domu publicznego z domem rodzinnym. Czasem nieświadomie tak wychodzi. Kobieta chce mieć mężczyznę obok siebie, dom, rodzinę, ale jakoś jej się nie udaje. Próbuje więc na skróty. Myślę, że to jest upodlenie kobiety i degradacja małżeństwa jako instytucji społecznej, nie mówiąc już o aspekcie sakramentalnym”.

Uważam, że książka Kobieta boska tajemnica  powinna mieć swoje miejsce w biblioteczce każdej kobiety. Ta pozycja – bez dwóch zdań – jest wyjątkowa. Mówi się, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” – i tak jest z czytaniem tejże książki. Polecam tę publikację, ponieważ nie jest tylko „pobożną” czy nudną lekturą, ale dzięki odpowiedziom O. Joachima każda kobieta raz jeszcze poczuje się wyjątkowo i pięknie. Zachęcam do przeczytania książki.

Kobieta boska tajemnica. O tym, jak zrozumieć kobietę z ojcem Joachimem Badenim OP rozmawia Judyta Syrek, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2008.

Marta Jacukiewicz
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;