Sobota, 21 październik 2017 r.
Celiny, Hilarego, Janusza
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dbaj nie o to, co najprzyjemniejsze , lecz o to, co najlepsze.

Solon
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2013-11-13
W oczekiwaniu na Misyjny Dzień Dzieci w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (18.01.2014)

18 stycznia 2014 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się spotkanie Kolędników Misyjnych z biskupem Józefem Guzdkiem Biskupem Polowym Wojska Polskiego. Jest to powrót do tradycji tych spotkań, które przed laty odbywały się w tej katedrze.

W dowód uznania dla inicjatywy kolędników misyjnych dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pragną pomagać swoim rówieśnikom w krajach misyjnych, papież Pius XII ustanowił w 1950 r. Światowy Dzień Misyjny Dzieci (obchodzony 6 stycznia). W Polsce po raz pierwszy dzieci świętowały ten dzień 8 stycznia 1984 r. Odtąd Ojciec Święty każdego roku spotyka się z dziećmi Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, aby przekazać im osobiście swoje życzenia i podziękować za to, co czynią dla innych.

Każdego roku dzieci z różnych krajów misyjnych objęte są modlitwą i pomocą. W tym roku są to kraje afrykańskie, usytuowane w kotlinie rzeki Kongo: Republika Konga i Demokratyczna Republika Konga. W Republice Konga pomoc PDMD ukierunkowana jest na stypendia szkolne i formację chrześcijańską dla ponad 24 tysięcy dzieci. Drugi kraj, Demokratyczna Republika Konga targana była konfliktami zbrojnymi, z powodu których ucierpiały najbardziej najmłodsi. Na pomoc czeka ponad 91 tysięcy dzieci; wielu z nich to dzieci-żołnierze, sieroty, którym należy pomóc powrócić do normalnego życia. Tam projekty wspierane przez PDMD dotyczą przede wszystkim ochrony ich życia i edukacji. S. Marie Constantine Kofiondata, dyrektor ośrodka św. Józefa w Gemena kieruje do nas takie przesłanie – „tu nie chodzi o zorganizowanie tym dzieciom pikniku ze słodkościami, przesłanie maskotek czy materiałów szkolnych – tu chodzi o ratowanie życia dzieci, które są niedożywione, chore, utraciły rodziny lub były wykorzystywane. Tu chodzi o ich życie na dziś i na jutro.”

W Europie zwyczaj kolędowania zaczął być popularny najprawdopodobniej w średniowieczu, w Polsce dopiero ok. XVI wieku. Kolędnicy w okresie bożonarodzeniowym chodzili od domów do domów. Przebrani w niezwykle barwne stroje odtwarzali krótkie scenki z narodzin Pana Jezusa i wydarzeń z tym związanych. Najbardziej popularnymi postaciami były, i do dziś są, anioły, diabły, pasterze, królowie. Najważniejszą postacią był król Herod, istotna była także śmierć. Popularne było przyprowadzanie ze sobą żywych zwierząt.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W innych krajach europejskich, a także w Afryce, dzieci przebierają się za trzech króli i odwiedzają domy sąsiadów głosząc im Dobrą Nowinę i zapraszając do udziału w Dziele. W Ziemi Świętej organizują misyjny bal karnawałowy. Każde z tych wydarzeń podkreśla więź z Ojcem Świętym oraz solidarność pomiędzy wszystkimi dziećmi świata. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy centrali krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.


Już od października w diecezjach w całym kraju trwają weekendowe warsztaty dla animatorów prowadzących kolędników misyjnych. W listopadzie i grudniu przygotowania rozpoczynają parafie. Dzieci z PDMD chodząc od domu o domu przedstawiać będą scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Do udziału w swojej misyjnej kolędzie kolędnicy misyjni zapraszają wszystkich – koleżanki i kolegów zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii, prosząc o wsparcie dorosłych:  katechetów, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz młodzież z parafialnych grup i stowarzyszeń. W niektórych diecezjach, tak jak w diecezji wojskowej przy tej okazji odbywają się też diecezjalne spotkania kolędników misyjnych, na których obecny jest ksiądz biskup. Kolędowanie misyjne to nie tylko zaangażowanie dzieci, choć one są tutaj głównymi bohaterami, ale całej wspólnoty parafialnej. Wydarzenie to musi być przygotowane starannie, scenki barwne, krótkie, z przesłaniem, a role odegrane z zaangażowaniem i pasją.

Diecezja wojskowa dzieli się swoją misyjnością na wielu płaszczyznach. Kapelani misji pokojowych i żołnierze włączają się w życie społeczeństw wszędzie tam, gdzie są wysyłani. Kapelani wojskowi pełniący posługę duszpasterską w parafiach wojskowych i wojskowo-cywilnych w naszej Ojczyźnie również wspomagają rejony objęte pomocą ze strony Papieskich Dzieł Misyjnych. Odpowiadają na apele i akcje związane z wspieraniem terenów misyjnych poprzez działania grup duszpasterskich (Róże, wspólnoty Żywego Różańca), organizują wszelkie zbiórki pieniężne będące natychmiastową odpowiedzią na nagłe potrzeby ludzi z terenów objętych np. kataklizmem. Nie chodzi o to, aby obecnie je wymieniać, tym bardziej, że przed nami najpiękniejszy czas: czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Oczekiwania - czyli sprzątania serca, czyszczenia sumienia, wsłuchiwania się w głos ubogich i potrzebujących. Jest to czas, w którym kolędnicy misyjni przygotowują się do pełnienia swojego posłannictwa dla dobra innych dzieci.

W organizowanie akcji kolędników misyjnych ogromną rolę odgrywają ludzie świeccy. Przygotowują oni stroje dla dzieci, ucząc kolęd i pastorałek, często także w różnych językach, opracowują program małej inscenizacji.
Może w tym roku włączysz się w przygotowanie kolędników misyjnych, a kiedy przyjdzie czas Bożego Narodzenia i Trzech Króli otworzysz drzwi swojego domu by przyjąć dzieci, których serca zapałały szlachetnym pragnieniem pomocy wsoim rówieśnikom w Kongo i w innych krajach na terenach misyjnych?

Danuta Berezowska
opr. na podst. „Misje Dzisiaj” –nr 6/rok XXXII; „Świat Misyjny” – nr 6/2013 oraz www.missio.org.pl

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;