Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2013-11-04
Posiedzieć z Księdzem Janem… (Elżbieta Szmigielska-Jezierska)

Krzysztofowi

Na skwerku przy Kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu jest ławeczka. Trochę schowana wśród drzew, odzianych w barwy tak wysmakowane, które tylko jesień i Boży Projektant potrafił wymyślić. Zabiegana Warszawa przemyka głównym traktem salonu warszawskiego nieopodal, a z ławeczki spogląda na nią Ksiądz Jan od Biedronki.

Spogląda znad okularów, na kolanach trzyma rozłożoną książkę, na której usiadła biedronka. Siedzi na ławeczce nieopodal Wizytek i swojej chatki, do której garnęło się jeszcze tak niedawno tylu wdzięcznych czytelników jego poezji.
A to już siedem lat minęło, gdy lokator zmienił adres ziemski na adres niebieski…
Ksiądz Jan Twardowski ze spiżu, a przecież taki „niespiżowy” jednocześnie, siedzi na brzegu ławeczki jakby zachęcał, by się doń przysiąść.

Jadę na rowerze Krakowskim Przedmieściem (polecam ten rodzaj komunikacji w zakorkowanej Warszawie), a na wysokości skwerku wypatruję Księdza Jana. Dopiero w głębi skwerku odnajduję ławeczkę.
Korzystam z zaproszenia, przysiadam się, bo przecież Świętym się nie odmawia, zwłaszcza że pojutrze Ich święto – 1 listopada…

Naciskam guziczek w ławeczce. – „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”- słyszę najbardziej znany wers poezji Księdza Jana Twardowskiego i jego głos.

Czy może być coś piękniejszego niż w środku pędzącego miasta, zanurzyć się w dobrym słowie, zapatrzeć na wirujące w słońcu rudozłote liście?..

Wspomnienie biegnie do tamtej jesieni połowy lat 80. Szłam zatopiona w myślach, które były szarosmutne jak jesienna szaruga wokół. Przy tymczasowej kaplicy Księży Michalitów na Bemowie zobaczyłam grupkę ludzi wokół jakiegoś stoiska.

Podeszłam… A ta książka o zupełnie nieatrakcyjnej graficznie okładce jakby tam na mnie czekała. „Nie przyszedłem Pana nawracać …”. To był wybór poezji księdza Jana Twardowskiego. Pierwsze moje (aż wstyd się przyznać polonistce z wykształcenia) spotkanie z poezją Księdza Jana.

Pierwsze jak pierwsza miłość, która dojrzewa, by zamienić się w ostatnią.

Moje szarosmutne myśli zostały prześwietlone delikatnym promieniem Bożej mądrości, której tyle w tej poezji.

Świat wokół już nie wydawał się tak beznadziejny i posępny, choć przecież nadal nad Bemowem wisiały czarne chmury.

Mijały lata; półka z poezjami Księdza Jana się powiększała. Dostawałam kolejne tomiki od znajomych na różne okazje. Był wśród nich maleńki tomik na imieniny , którego tytuł był najmądrzejszym życzeniem „Krzyżyk na drogę”, a zawierał mój ulubiony wiersz:” Dlaczego krzyż…”

Przyszedł czas, gdy spełniło sie moje największe dziennikarskie marzenie: zrobić wywiad z Księdzem Janem Twardowskim dla „Polski Zbrojnej”, w której wtedy pracowałam.

Gdy przestąpiłam progi chatki Księdza Jana u Wizytek, jakbym znalazła się w innym świecie, świecie tak cudownie oddychającym klimatem tej poezji.

Kapłan ściszonym głosem odpowiadał na „przemądrzałe” (tak to widzę po latach) pytania dziennikarki ze szlachetną ewangeliczną prostotą. Gdy skończyłam, padło pytanie, a w oczach Kapłana poety, zapaliły się ciepłe iskierki uśmiechu. – Czy ma Pani dzieci?. – Tak, troje, odpowiedziałam nieco zaskoczona. Wstał i poszedł do sąsiedniego pokoju.

„Patyki i patyczki” - opowieści dla dzieci z imienną dedykacją dla nich to był nie tylko zwykły dar od poety. To było coś znacznie więcej. To była prawdziwa lekcja miłości.

I wskazanie na macierzyństwo jako największą godność kobiety. Dziennikarką się bywa, a matką się jest zawsze. Po drugiej stronie także…

Siedzę z Księdzem Janem na ławeczce na Krakowskim Przedmieściu zasłuchana.

- „Tyle jest dzisiaj uczuć , a tak mało miłości”- słyszę w jednej ze strof .

Warto się przysiąść do Księdza Jana; on pomaga odnaleźć zgubioną Miłość czyli Chrystusa.

Elżbieta Szmigielska - Jezierska
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;