Sobota, 21 październik 2017 r.
Celiny, Hilarego, Janusza
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dbaj nie o to, co najprzyjemniejsze , lecz o to, co najlepsze.

Solon
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2013-10-02
AdoMiS – adoptuj Misyjnych Seminarzystów - nowa inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych (Danuta Berezowska)

W dniach 16-19 września b.r. w Niepokalanowie odbyło się kolejne spotkanie Dyrektorów Diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych. Wiodącym tematem spotkania była troska o teraźniejszość i losy przyszłych powołań na terenach misyjnych. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskich Dzieł św. Piotra Apostoła, ksiądz Bogdan Michalski, przedstawił ekonomiczne problemy kleryków w krajach misyjnych i nową inicjatywę PDM – AdoMiS.

Nie trzeba uzasadniać, jak trudna i pełna poświęceń jest posługa misjonarza. Dowodem tego są komunikaty w mediach o kolejnych zabójstwach misjonarzy i masakrach chrześcijan. O dramatycznym wydarzeniu w Republice Centralnej Afryki ze łzami w oczach opowiadał ks. Piotr Boraca z diecezji tarnowskiej. Od grudnia ubiegłego roku w tym kraju systematycznie muzułmanie najeżdżają na kościół i okoliczne wioski, paląc domy, mordując ludność i niszcząc ich cały dobytek. Ludzie uciekają do lasu, bojąc się powrócić do swoich domostw. Misjonarze właściwie kościół zostawiają całą dobę otwarty, chcąc uchronić od zniszczenia przez napastników. Polscy misjonarze obecnie, z narażeniem własnego życia opiekują się 50 seminarzystami w seminarium w Bonga, z którymi obecnie pozostał ks. Mirosław Dziedzic. Poinformował on zebranych o dramacie mieszkańców Bonga, zwracając się poprzez słowa ks. Piotra Boraca o wszelką pomoc. Takich dramatów jest wiele, w różnych krajach misyjnych. Tym trudniejsza jest sytuacja tych, którzy pragną odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa. W roku 2014 będziemy obchodzić dwa jubileusze związane z działalnością misyjną Kościoła Katolickiego: 125 lat wspierania formacji seminarzystów i kandydatów do zgromadzeń zakonnych w krajach misyjnych przez PDPA oraz 80 rocznica śmierci założycielki PDPA, Jeanne Bigard. Rocznica ta jest inspiracją do pochylenia się nad tym Dziełem i w ramach „Roku z Jeanne Bigard” powołania inicjatyw i przedsięwzięć.

W odpowiedzi na apel Centrali Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Rzymie PDM w Polsce zainicjowało akcję AdoMiS - Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. W tym roku po raz kolejny należy otoczyć troską wszystkich powołanych na terenach misyjnych, jednak ze szczególnym wskazaniem na dwa seminaria wyższe: św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze, którego rektorem jest ks. Gabriel Randrianantenaina i studiuje w nim 35 seminarzystów i św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru, którego rektorem jest ks. Zbigniew Stanisław Rembała, Polak i jest w nim 21 kleryków. Seminarium w Peru kończy 10% kapłanów. Amazonia charakteryzuje się małą ilością powołań.

Powołując się na dane PDM - roczny średni koszt utrzymania jednego kleryka wynosi 650 dolarów amerykańskich.
Formy pomocy mogą być różne, od codziennej modlitwy za adoptowanych misjonarzy po wsparcie finansowe jednokrotne, stałe i regularne. W akcję AdoMiS mogą włączyć się grupy parafialne, wspólnotowe, koleżeńskie czy osoby indywidualne. Ciekawą propozycją jest zakup misyjnego krzyżyka dla bierzmowanych, który został zaprezentowany i zaproponowany przez ks. Bogdana Michalskiego w Niepokalanowie. Skierowano też zachętę do katechetów, którzy mogą włączyć do tej akcji uczniów szkół organizując różnego rodzaju konkursy np. na temat konkretnej osoby związanej z działalnością misyjną czy stroju z danego kraju misyjnego. Zaproszeni są szczególnie seminarzyści, nowo wyświęceni księża, którzy w duchu podziękowania za dar kapłaństwa wspierają innych na terenach misyjnych.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła pragnie poruszyć jak najwięcej serc, „aby żadne powołanie w krajach misyjnych nie zostało utracone”.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła otacza opieką ok. 800 seminariów oraz domów formacyjnych, pomagając w ich budowie i wyposażeniu, wspiera 73 tys. seminarzystów oraz 6,5 tys. nowicjuszy i nowicjuszek.

opr. Danuta Berezowska
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;