Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2013-04-09
Z lektury Biuletynu Informacyjnego MIVA Polska kwiecień/czerwiec 2013 (Danuta Berezowska)

MIVA POLSKA powołana do życia przez Komisję Episkopatu Polski w 2000 roku zajmuje się m. in. organizowaniem środków transportu dla misjonarzy.
Na łamach własnego biuletynu (oprócz oczywiście strony internetowej www.miva.pl), który wydawany jest co kwartał, informuje o swoich zamierzeniach i zakończonych akcjach. Tutaj też misjonarze dzielą się radościami i refleksjami związanymi ze swoją posługą.

Kwartalnik kwiecień / czerwiec 2013 nawiązuje do zbliżającej się VII Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców w dniu 28 kwietnia b.r., a której hasło przewodnie będzie: „Kieruj się wiarą na drodze”. Na łamach biuletynu ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców wystosował apel o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę do motocyklistów, rowerzystów, kierowców wszelkich innych pojazdów i oczywiście do pieszych. Ks. Midura zaznaczył, że „skandalem jest, aby w naszej ojczyźnie, gdzie jest tylu wierzących i praktykujących chrześcijan dochodziło tak często do łamania prawa i przepisów ruchu drogowego”.

W biuletynie opisano ciekawe wydarzenie, które miało miejsce w Kapsztadzie.
W dniu 6 maja 2012 roku w kapsztadzkiej dzielnicy Belleville w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Fatimsjkiej, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Buksa – powołano do życia Stowarzyszenie Rycerzy św. Krzysztofa. Ks. Bogdan Buksa pochodzi z diecezji sandomierskiej, a od 2005 roku posługuje na misjach w RPA. Hasłem Rycerzy św. Krzysztofa jest: „On umarł dla mnie, ja jeżdżę dla Niego”. Członkowie Stowarzyszenia, a jest ich na ten moment 30, noszą z dumą emblemat z wizerunkiem św. Krzysztofa, biorą udział w zlotach motocyklowych i pomagają najbardziej potrzebującym. Promują również bezpieczeństwo na drogach Południowej Afryki, kładąc nacisk na bezpieczną jazdę, podkreślając mocno zasadę trzeźwości wśród motocyklistów i wszystkich kierujących pojazdami. Statystyka wypadków drogowych w Afryce Południowej jest zastraszająca. Rocznie w wypadkach drogowych w RPA ginie 15 tys. osób, wśród nich wielu motocyklistów. Przyczyną tego stanu jest łamanie przepisów drogowych, zły stan techniczny pojazdów, nadmierna prędkość i nietrzeźwość kierowców. Projekt „Akademia dla dzieci”, to najświeższe przedsięwzięcie Rycerzy św. Krzysztofa, który obejmuje program edukacyjny dla najmłodszych związany z bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Ponadto swoim patronatem objęło jedno z przedszkoli w biednej części Kapsztadu dostarczając z własnych zebranych składek członkowskich konkretną pomoc: są to materiały dydaktyczne, zabawki, paczki świąteczne.

Z kolei misjonarka świecka w Peru, Zofia Sokołowska w swoim artykule „Dakar 2013 trochę inaczej” opisała nam emocje - ale te zza kulis - Rajdu Dakar 2013, który odbył się w dniach 5-20 stycznia i przebiegał jak zwykle przez kraje Peru, Argentyna i Chile. Długość jego wynosiła 8500 km. Pokazała nam emocje panujące nie wśród kierowców, ale wśród kibiców. Co było dla nich ważne? Czy rzeczywiście zwycięzca to ten, który pierwszy mija linię mety? Dla Peruwiańczyków gwiazdą był ich narodowy zawodnik, Ignacio Flores, który w ogóle dotarł do mety w Santiago de Chile. On był ważniejszy, niż ci, którzy wygrali wyścig. Wielu zawodników kibice rozpoznają po charakterystycznych cechach czy zachowaniach. Np. Krzysztofa Hołowczyca określają jako Polaka z wypadku, a Marek Dąbrowski zasłynął ze wspaniałomyślnego gestu – oddając swój silnik francuskiemu zawodnikowi, sam kończąc wyścig na miejscu nr 80. Inni polscy zawodnicy: Baran, Boba i Jachacy kilkakrotnie na trasie pomagali innym zawodnikom.

W kwartalniku Miva Polska zamieszczają misjonarze swoje podziękowania za pomoc w realizacji zakupu motocykla czy samochodu niezbędnego do posługi misyjnej. Np. w Zambii misja Mpanshya położona jest w buszu, w odległości 200 km od najbliższego miasta Lusaki. Do Parafii należy 14 kaplic dojazdowych, a odległości dzielące kaplice z główną misją są zbyt duże, by ludzie mogli przybywać na Msze św. Najdalej położona kaplica od misji znajduje się w odległości 65 km. Jak bardzo misjonarzowi potrzebny był motocykl nie trzeba przekonywać. Misjonarze ze swej strony zapewniają o wdzięczności i pamięci w modlitwie w intencji wszystkich darczyńców.

Nieustannie wychodząc naprzeciw wszelkim oczekiwaniom misjonarzy, wspierając ich posługę misyjną, jednocześnie kontynuując swoją statutową działalność, Miva Polska po raz drugi organizuje Wiosenną Akcję 2013 „Z ewangelią na motorze” - pomagamy misjonarzom w zakupie motocykli. Dzięki ubiegłorocznej akcji zakupiono 8 motocykli dla misjonarzy oraz 32 rowery dla katechistów.

Organizatorzy tegorocznej akcji zapraszają Kluby Motocyklowe, wszystkich kierowców, rowerzystów, przyjaciół Miva Polska oraz wszystkich ludzi dobrej woli do udziału w tym wydarzeniu.

11 maja 2013 roku odbędzie się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę pod hasłem „Kieruj się wiarą na drodze”. Do udziału w pielgrzymce już zgłaszają się nie tylko kierowcy, ale też misjonarze, duszpasterze, przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, policjanci, kierowcy rajdowi z Orlen Team.

Niech wydarzenie to zjednoczy wszystkich, dla których ważne jest bezpieczeństwo naszych najbliższych, i dla których nie są obce słowa papieża Jana Pawła XXIII: „każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci Prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania”.

opr. Danuta Berezowska
na podst. Biuletynu Informacyjnego
MIVA Polska kwiecień/czerwiec 2013

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;