Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2013-03-01
MIVA Polska pomaga misjonarzom w zdobyciu środków transportu

Nazwa „MIVA” Mission Vehicle Association to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. MIVA Mission Vehicle Association powstała w niezwykłych okolicznościach. Założycielem MIVA był Ojciec Paweł Schulte OMI, pilot misyjny, którego przez miłość do latania nazywano „Latającym Ojcem”. Impulsem do założenia tej organizacji, była tragiczna śmierć misjonarza. Chorego misjonarza transportowano do odległego szpitala wozem zaprzęgniętym w woły. Gdy wóz ugrzązł w błocie, Afrykańczycy nieśli go dalej na prowizorycznych noszach. Gdy dotarli do szpitala było już za późno. „Można było go uratować, gdyby misja dysponowała współczesnym środkiem transportu” – powtarzał o. Schulte. W roku 1927 roku spełniło się jego marzenie. Celem nowo założonej MIVA w Niemczech było zmotoryzowanie misji, a mottem hasło: „Niesiemy Chrystusa, na ziemi, na wodzie i w powietrzu”(Obviam Christi). Obecnie MIVA działa w Austrii, w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie - MIVA Ameryka). MIVA Polska powstała w roku 2000 z inicjatywy ks. Mariana Midury, wieloletniego misjonarza z RPA, kapłana z archidiecezji warmińskiej. Celem działania MIVA Polska jest również wspieranie polskich misjonarzy w zakresie zakupu środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. MIVA Polska działa przy Komisji Episkopatu ds. Misji. Inicjatywy podjęte przez MIVA Polska nabierają coraz większego znaczenia i dają coraz bardziej wymierne efekty.

Przykładem tego niech będzie akcja „Z Ewangelią na motorze” – dzięki której zebrano środki na motocykle dla misjonarzy (zakupiono 8 sztuk motocykli). Z kolei celem akcji „Rowerowy Rajd Miłosierdzia” był zakup rowerów dla misjonarzy w Zambii. „Skuter śnieżny na misje”, to inicjatywa, której celem było zbieranie na skutery śnieżne dla misjonarzy. Od początku istnienia MIVA Polska, tj. od 2000 roku, w niedzielę na początku Tygodnia św. Krzysztofa, we wspomnienie św. Krzysztofa (25 Lipca) lub w niedzielę kończącą obchody Tygodnia odbywa się coroczne poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy. Tydzień św. Krzysztofa wspiera Komenda Główna Policji, Stołeczna Komenda Policji oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według tradycji katolickiej św. Krzysztof był rzymskim żołnierzem ochrzczonym przez pustelnika, za którego radą osiadł nad rzeką służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za wiarę ok. 250 r., w czasach cesarza Decjusza. Jako swego patrona św. Krzysztofa czcili przewoźnicy, tragarze, flisacy, pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców.Również i w tym roku, po raz kolejny, ksiądz Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, zwróci się z apelem do wszystkich kierujących o trzeźwą i roztropną jazdę oraz z serdeczną prośbą i zachętą – jak w latach poprzednich – do udziału w akcji św. Krzysztofa, aby w duchu wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże złożyli 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Akcja ta jest prowadzona przez cały rok, a jej uwieńczenie ma miejsce właśnie przy okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.
„Niech to będzie praktyczny i wymierny wyraz wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże, a także oznaka naszej solidarności z misjonarzami głoszącymi Ewangelię na krańcach świata” – zachęca ks. Kraśnicki w swoich przesłaniach do kierowców. MIVA Polska każdego miesiąca zachęca też do modlitwy w intencji kierowców i podróżujących. Jedną z cennych inicjatyw tej organizacji są intencje modlitewne związane z bezpieczeństwem na drodze.
Choć na polskich drogach jest coraz bezpieczniej, to tylko w 2009 roku w 44 tys. wypadków drogowych zginęło 4,5 tys. osób a kolejne 56 tys. zostały ranne.
W roku 2010 MIVA Polska obchodziła jubileusz 10 lecia. W ciągu tego czasu organizacja ta przekazała ponad 370 samochodów, motocykli, rowerów i łodzi do 46 krajów świata. Ponadto trzy ambulanse, dwie barki, dwa konie, quad, traktor a nawet riksza - trafiły m.in. do Kamerunu, Zambii, Czadu, Tanzanii, Brazylii, Togo i RPA. Łącznie w latach 2000-2010 MIVA Polska, na ten cel przeznaczyła ok. 1,2 mln euro.
Każdy z nas, nie tylko zmotoryzowany, może dołączyć do inicjatyw MIVA Polska i pomóc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Muszą oni pokonywać czasami dziesiątki kilometrów w różnych porach i warunkach pogodowych, w czasie upału, ulewy czy silnego mrozu, aby dotrzeć do kaplicy, szkoły, szpitala, zgromadzonych wiernych czy do chorego lub umierającego.
„Arktyka urzekła mnie swoją prostotą i surowością. Bije z niej niewyobrażalne piękno. Jednakże warunki pracy na tym terenie są ekstremalnie trudne. Zima trwa tu 9 miesięcy. Temperatury spadają nawet do – 60⁰C." - mówi ks. Marcin Rumik, polski misjonarz wśród Inuitów (Eskimosów) nad Zatoką Hudsona w północno-wschodniej Kanadzie. W codziennym zmaganiu się z trudnymi warunkami komunikacyjnymi i docierania do wiosek eskimoskich po śniegach i wiecznych zmarzlinach potrzebny jest skuter śnieżny. Dlatego też zwrócił się o pomoc do MIVA Polska o pomoc w jego zakupie. Koszt skutera śnieżnego wynosi 35 tys. zł.
Każdy z nas może modlić się w intencji misji i misjonarzy, zarównojako kierowca czy podróżujący, troszcząc się o bezpieczną jazdę i przestrzeganie przepisów drogowych.
Każdy z nas może odmówić modlitwę przed podróżą i dziękować Bogu za szczęśliwe dotarcie do celu.
Każdy z nas może umieścić znak religijny w swoim pojeździe.
Każdy z nas, przynajmniej raz w roku może pomóc misjonarzom w zakupie środków transportu ofiarą przekazaną na konto MIVA Polska – Twoje podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry w myśl hasła "1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy".
Polscy misjonarze na całym świecie, szczególnie ci, którzy otrzymali pomoc za pośrednictwem MIVA Polska na zakup środków transportu, odprawiają w pierwsze soboty miesiąca Msze święte i modlą się w intencji wszystkich ofiarodawców i Przyjaciół MIVA Polska prosząc dla wszystkich o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo oraz o bezpieczne podróże.
Danuta Berezowska
Opr. na podst. strony www.miva.pl
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;