Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2012-10-02
Historia napisana przez życie - książka o Karolinie Kaczorowskiej

Wyjątkowy czas, wyjątkowa bohaterka. Życie Karoliny Kaczorowskiej, małżonki Prezydenta RP na Uchodźstwie, śp. Ryszarda Kaczorowskiego stało się inspiracją dla Iwony Walentynowicz do napisania tej książki. „Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów – Sybir – Afryka – Londyn” to niezwykła historia o odwadze, cierpieniu i determinacji, by ocalić to, co najważniejsze: pamięć o Polsce.

Kolonia - niewielka wioska usytuowana na terenach Kresów Wschodnich w okolicy Stanisławowa to mała ojczyzna Karoliny. Kilkuletnia dziewczynka mieszka w pięknym, dużym domu otoczonym przez pokaźne gospodarstwo wraz z rodzicami: Rozalią i Franciszkiem Mariampolskimi oraz bratem, Józkiem. Każdą niedzielę wypełnia rodzinny rytuał: najpierw wojskowa Msza św., w której uczestniczą żołnierze Strzelców Karpackich, potem spacer po urokliwych ulicach Stanisławowa zakończony wizytą w cukierni Krowickiego. Karolina marzy by wstąpić w szeregi harcerzy, jak jej starszy brat. Jej przyszłość rysuje się w jasnych barwach: otoczona przez kochających rodziców i przyjaciół wzrasta w atmosferze ciepła, bezpieczeństwa i wzajemnego zrozumienia. Jednak jedno noc zmienia jej beztroskie dzieciństwo w prawdziwy koszmar.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940r. w drzwiach domu państwa Mariampolskich staje dwóch funkcjonariuszy NKWD i rozkazuje opuścić gospodarstwo. Pani Rozalia w pośpiechu pakuje dobytek, biorąc za radą z jednego żołnierzy ciepłe rzeczy, garnek i maszynę do szycia, która nie raz wybawi ją z opresji podczas tułaczki na obcej ziemi. Wkrótce wraz z innymi Polakami rodzina Karoliny zostaje załadowana do bydlęcych wagonów i wywieziona daleko na Sybir, by wieść srogie życie w barakach i od świtu do nocy pracować na kawałek chleba. Przez cały ten czas Karolina będzie świadkiem niezwykłego okrucieństwa, do jakiego potrafi być zdolny zaślepiony komunistyczną ideologią człowiek, a także rozpaczliwej walki o przetrwanie w nieludzkich warunkach. Od własnej matki nauczy się mądrości i zaradności. To właśnie dzięki jej wysiłkom, by zapewnić byt najbliższym i ochronić przed skrajnym wycieńczeniem, Karolina przetrwa okres katorgi pośród złowrogich lasów Sybiru i wyruszy dalej drogą ku wolności przez Azję Środkową, Iran, Indie, Afrykę aż do Londynu. Nigdy natomiast nie powróci już w rodzinne strony, które zostaną wcielone do ZSRR, a następnie będą stanowiły część terytorium Ukrainy.

Dzieło Iwony Walentynowicz „Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów – Sybir – Afryka – Londyn” to niezwykła historia, którą napisało samo życie. Jej bohaterem nie jest jedynie jedna osoba, czy jedna rodzina. Stanowi ona świadectwo cierpień, które spotkały Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie po 17 września 1939 roku. Dzięki tej książce dzieje zesłańców wygnanych z własnej Ojczyzny i skazanych na głód, harówkę, a nawet śmierć w rosyjskich łagrach mogły zostać raz jeszcze opowiedziane.
- Tak naprawdę to nie chodzi o moją historię i biografię, ale o losy całego mojego pokolenia. Z pewnością więcej wiadomo o wodzach, politykach, pisarzach, ludziach kultury, nawet sportowcach. Ale o córkach, żonach, matkach, babciach mówi się tylko w trakcie rodzinnych spotkań, a już z pewnością rzadko się o nich pisze – wyjaśniła Karolina Kaczorowska podczas uroczystej promocji książki, która miała miejsce kilka tygodni temu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Książkę Iwony Walentynowicz czyta się z zapartym tchem. Jej prosty styl tworzy swoistą aurę intymności. Czytelnik może poczuć się tak, jakby podglądał rodzinę Mariampolskich z bliska. Jednocześnie jej atutem są objaśnienia nazw, miejsc i wydarzeń opatrzone historycznym komentarzem.

Przedstawiona opowieść wzrusza, czasem przeraża, ale też wzbudza nadzieję. Możemy odnaleźć w niej ślady działania Opatrzności Bożej. Bóg od samego początku towarzyszy rodzinie Mariampolskich. Chroni ją przed podzieleniem w związku z wywożeniem małych dzieci do rosyjskich szkół, pozwala przetrwać czas rozłąki z mężczyznami walczącymi w szeregach nowoutworzonej polskiej armii i doprowadza do spotkania Karoliny z śp. Ryszardem Kaczorowskim.

Książka ukazuje również bogactwo przepięknych postaw Polaków, którzy zachowywali wrażliwość serca na drugiego człowieka oraz potrafili ocalić wiarę i pamięć o ojczyźnie. Dokonali tego mimo represji ze strony stalinowskich władz. Także na odległym lądzie Afryki dbali o polskie tradycje, celebrując święta, uczestnicząc we mszy św., tworząc drużyny harcerskie, domy kultury i kontynuując edukację.
Historia tysięcy zesłanych na Syberię rodzin stanowi lekcję pokory oraz wdzięczności, która uczy, jak odnajdywać radość i piękno w najdrobniejszych aspektach życia.

Iwona Walentynowicz, „Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów – Sybir – Afryka – Londyn”, Bellona, Warszawa 2012, s. 248.

Karolina Anna Kwaśniewska

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;