Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2012-08-07
Japonia: film o modlitwie w czasach atomowych tragedii

11 sierpnia na ekrany japońskich kin wchodzi film „Modlitwa w lecie” („Natsu no Inori”, angielski tytuł: „Atomic Bomb Home”). Dzieło, chwalone m.in przez ministerstwo edukacji i katolicką konferencję biskupów, jest dokumentem dotyczącym jednych z ostatnich żyjących świadków wybuchu atomowego w Nagasaki. W komentarzu do filmu konferencji biskupów czytamy „została tu wyrażona cicha modlitwa katolików z Nagasaki i zawarte w niej ich pragnienia. Dlatego też ten film można by także zatytułować «Modlitwa Nagasaki»”.

Akcja filmu toczy się głównie w domu opieki społecznej dla ofiar wybuchu atomowego w Nagasaki sprzed 67 laty. Jego pensjonariusze to w większości katolicy. Dlatego też na plakacie reklamującym film widać typową postać katoliczki z Nagasaki, w białym welonie i z różańcem w ręku, modlącą się w zniszczonej wówczas, a obecnie odbudowanej katedrze Urakami. Wśród pensjonariuszek domu są byłe studentki katolickiego uniwersytetu Junshin (dosł. Czyste Serce) w tym mieście. Postanowiły one, że co roku będą wystawiać przedstawienie dotyczące swoich przeżyć i związanej z nimi modlitwy, która dodawała im wówczas siły. Na swoje występy zapraszały co roku dzieci i młodzież ze szkół w Nagasaki, aby im przekazać swoje doświadczenie. Te coroczne występy i przygotowania do nich stały się tematem dokumentu. Jego reżyser, Katsumi Sakaguchi, pragnął - jak mówi - „ocalić te fakty i wartości przed zapomnieniem”. Tłumaczy, że realizacja tego filmu jest też hołdem dla jego babki, która zginęła w Hiroszimie w wyniku wybuchu bomby atomowej.

W ostatniej fazie tworzenia filmu doszło do awarii w elektrowni atomowej we Fukuszimie, której skutki ciągle jeszcze są trudne do przewidzenia. Ustosunkowując się do tego faktu reżyser powiedział, że „wybuch atomowy oraz napromieniowanie są wspólnym mianownikiem tych obu tragedii (z 1945 i 2011 r.). Są to ekstremalne sytuacje dla ludzi, których one dotyczyły. Trzeba się nad nimi pochylić i odczytać zawarte w nich ostrzeżenia”.

KAI (o.pj (KAI Tokio) / Tokio)

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;