Sobota, 21 październik 2017 r.
Celiny, Hilarego, Janusza
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dbaj nie o to, co najprzyjemniejsze , lecz o to, co najlepsze.

Solon
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2012-04-12
„Ufający” – ukazał się album o ks. Sopoćce

„Ufający” – to tytuł albumu, poświęconego spowiednikowi św. Faustyny i apostołowi Bożego Miłosierdzia ks. Michałowi Sopoćce. Po albumie, poświęconym największej polskiej mistyczce autorski tandem Grzegorz Górny – Janusz Rosikoń przekazują czytelnikom drugie skrzydło dyptychu, poświęconego historii powstania i rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia, do którego się przyczynili skromna zakonnica i ksiądz – wykładowca teologii.

Miał 45 lat, gdy za sprawą zakonnicy drugiego chóru ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia odkrył swoje „powołanie w powołaniu”. Tak jak w pierwszej części „Ufam”, poświęconej św. Faustynie, autorzy i tym razem wybrali się śladami swojego bohatera. Zwiedzili i opisali, a także udokumentowali wszystkie miejsca, związane z życiem wybitnego księdza, o którym Jezus powiedział w objawieniu do s. Faustyny: „Oto wierny sługa mój, on ci dopomoże spełnić wolę moją tu na ziemi”.

Autorzy znakomicie dokumentują i opisują także rozwój kultu, pokazują, że już w czasie okupacji wierni nosili tzw. agnuski, czyli maleńkie reprodukcje obrazu Jezusa Miłosiernego, lub wszywali je w ubrania. Pokazują także początki Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, które założył ks. Sopoćko zgodnie z poleceniem Jezusa. Szczególnie poruszający jest opis ostatnich lat życia, gdy był otoczony niezrozumieniem i nikt z białostockich konfratrów nie chciał przejąć po nim dzieła głoszenia Miłosierdzia Bożego. Pewną pociechą musiał być początek procesu beatyfikacyjnego s. Faustyny, na którym zeznawał jako świadek. Górny opisuje również pośmiertny tryumf Bożego tandemu kucharki i księdza profesora teologii, ich drogę na ołtarze i rozwój kultu, który dziś dotarł na wszystkie kontynenty.

Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń, „Ufający. Śladami bł. Ks. Michała Sopoćki”, Rosikonpress 2012.

KAI (aw / Warszawa)

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;