Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2012-02-16
Album płytowy Caritas Ordynariatu Polowego „Anna German – wspomnienie”

Wydawnictwo Muzyczne Caritas Wojskowej,przy współpracy z rodziną Anny German, wydało dwupłytowy album CD zatytułowany „Anna German – wspomnienie”. Album zawiera piękne piosenki i bardzo ciekawe wspomnienia. Wspaniała i popularna artystka, niestety przedwcześnie zmarła w 1982 r., w lutym ukończyłaby 76 lat.

Przypomnijmy - Anna Wiktoria German, urodziła się 14 lutego 1936 r. w Urgenczu w Uzbekistanie. W 1946 przyjechała do Polski wraz z babcią i mamą.

W czasie studiów na Uniwersytecie we Wrocławiu zadebiutowała jako piosenkarka w „Podwieczorku przy mikrofonie” i w teatrze studenckim Kalambur. 23 stycznia 1962 uzyskała tytuł magistra geologii, a zaraz potem zdała egzamin uprawniający ją do wykonywania zawodu piosenkarki. W 1963 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę. Od tej pory wielokrotnie była nagradzana na festiwalach polskich i zagranicznych. W 1964 roku zdobyła pięć nagród dla siebie i autorów piosenki „Tańczące Eurydyki” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku w ZSRR nagrała swoją pierwszą płytę „Anna German”. W czasie 20-letniej kariery wydała wiele płyt studyjnych. Śpiewała w siedmiu językach. Koncertowała w USA, Kanadzie, Australii, Szwajcarii, ZSRR, NRD, RFN, Mongolii i na Węgrzech. Reprezentowała polską piosenkę m.in. na Festiwalu Piosenki w Ostendzie (1965), na MIDEM w Cannes (1967), Bratysławskiej Lirze oraz na festiwalach piosenki w Neapolu i San Remo. 28 sierpnia 1967 roku przeżyła ciężki wypadek samochodowy na Autostradzie Słońca we Włoszech. W czasie rekonwalescencji napisała biograficzną książkę „Wróć do Sorrento”.Po długiej i trudnej rehabilitacji w 1970 r. powróciła na estradę. O Annie German zrealizowano wiele filmów biograficznych i dokumentalnych. Jej ostatnie recitale odbyły się jesienią 1980 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie. W tym samym roku za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zagrała w filmach: „Krajobraz po bitwie” (reż. A. Wajda), komedii muzycznej „Marynarska przygoda” (reż. Z. Aleksandrowicz-Dybowska), „Wyspy szczęśliwe” (reż. J. Laskowski).
 Największymi jej przebojami były: „Tańczące Eurdyki”, „Zakwitnę różą”, „Być może”, „Człowieczy los” i „Wróć do Sorrento”.Uchwałą Prezydenta miasta, amfiteatr w Zielonej Górze nazwano jej imieniem. Od 2000 roku odbywają się w nim doroczne koncerty poświęcone twórczości Anny German.
Poeta Jerzy Ficowski określał Annę German mianem: „największy Elf na świecie”. Artystka była obdarzona niepowtarzalnym wibrującym głosem, Jej piosenki nadal wzruszają kolejne pokolenia słuchaczy zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Anna German była wyjątkową piosenkarką o słowiczym głosie, była też wyjątkowym zjawiskiem artystycznym. Wielbiciele jej głosu pisali:
[ …]człowiek ma wrażenie, że artystka buduje głosem świątynię. Słuchając, bierzemy udział w tej budowie. Anna German – liryczno-koloraturowy sopran niecodziennego, przeźroczystego, wysokiego tembru. Unikalny sposób śpiewania sprawia wrażenie lekkości brzmienia zarówno niskich jak i wysokich nut. 
Bliskie sercu Anny German były także piosenki patriotyczne i żołnierskie. Wiele z nich jest do dziś szlagierami m.in.: Pieśń o kraju, Chłopcy malowani, Człowieczy los, Być może, Noc nad Mekongiem, Bieszczadzki świt. Wykonywała je pełnym głosem i z wielkim uczuciem. Wielokrotnie koncertowała i nagrywała z Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego pod dyr. Bolesława Szulii. Podczas realizacji dokumentalnego filmu pt: Marynarka to męska przygoda wykonała piękny utwór Powracające słowa. Za piosenkę O czym Bałtyk opowiada w 1979 roku otrzymała Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Tworzyła i wykonywała także pieśni religijne. Na koncercie muzyki religijnej w Łodzi w 1972 roku wykonała piękną pieśń – modlitwę do Stwórcy pt: Są jeszcze sprawy inne własnej kompozycji do słów Aliny Nowak. Pod koniec swojego życia skomponowała muzykę do Hymnu o miłości z  I Listu Św. Pawła do Koryntian oraz do modlitwy Ojcze nasz.

Artystka obdarowywała wielkim uczuciem swoich najbliższych. Była piękną, delikatną i niezwykle skromną kobietą, wrażliwą na potrzeby innych. Wielką radość sprawiało Jej obdarowywanie potrzebujących.

Anna German wpisując się w ideę działalności Caritas, uwrażliwia nas na potrzeby bliźnich. Album stał się cegiełką w działalności Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Całkowity dochód ze sprzedaży płyt przeznaczany jest wyłącznie na cele charytatywne.

W ostatnich chwilach życia Annie German towarzyszył wielki poeta ks. Jan Twardowski. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Na płycie nagrobnej jest napis : Pan jest pasterzem moim.
„Anna German -wspomnienie” to album 2-płytowy, w którym zebrano nie tylko wyjątkowo piękne, najbardziej lubiane utwory piosenkarki, ale także Jej osobiste wypowiedzi. Są to fragmenty wywiadów, wypowiedzi Anny German i bliskich Jej osób, z których poznajemy historię życia Artystki, jej drogę artystyczną, przemyślenia.
Wypowiedzi pochodzą z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zbiorów rodzinnych i prywatnych oraz wywiadu z mężem artystki.
Na płytach nagrane są piękne, znane szlagiery m.in. Funiculi, funicula, Malaguena, Dziękuję, mamo, Torna a Surriento, Człowieczy los, Santa Lucia Luntana, Tańczące Eurydyki, Non ho l’eta, A jeżeli mnie pokochasz, Noc nad Mekongiem, Zielone wzgórza, Jesienny zmierzch, Jest taka droga. Łącznie 25 piosenek.
Adam Buszko
e-mail:ordynariat_polowy@caritas.pl
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;