Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2011-09-24
Cenzor i zwodziciel (Elżbieta Szmigielska - Jezierska)

W bajce o pięknej i bestii morał jest pokrzepiający. To co pozornie szpetne, może przemienić w piękno tylko miłość, która widzi głębiej i dalej. Bajki naszego dzieciństwa to był świat, w którym dobro, piękno, prawda i sprawiedliwość zwyciężały z automatu. Choć ich przesłanie było ewangelicznie prawdziwe, to świat dorosłej rzeczywistości przynosi konieczne bolesne korekty.
Prawda nigdy nie zwycięży i nie zwyciężała bez ofiary, cierpienia. Cierpliwego znoszenia przeciwności. I to przez ludzi najszlachetniejszych, ludzi prawego sumienia. O chwili tryumfu prawdy decyduje jej wszechmocny Depozytariusz czyli Bóg , Autor planu zbawienia.
Obejrzałam niedawno film pt. „Rytuał”. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, który zgodnie z ortodoksją katolicką, mądrze i pięknie, choć momentami przerażająco, bo realistycznie, przedstawia walkę o wyzwolenie duchowe ludzi opętanych przez „Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie” ( z modlitwy do św. Michała Archanioła papieża Leona XIII).
Egzorcyzmy przez kulturę masową przedstawiane są dziś ze względu na wątki spektakularne i sensacyjne, które w czasach komercji dobrze się sprzedają. Wszak lubimy się od dziecka bać, by potem wtulić w bezpieczne ramiona mamy.
I to niesie największe zagrożenia duchowe dla bezrozumnie „zracjonalizowanej” duchowości dorosłego (ale czy dojrzałego) człowieka XXI wieku. Horror ze złym duchem w roli głównej to przecież „tylko” (?!) konwencja artystyczna, bajka dla dorosłych? Bufor oddzielający świat wymyślony od rzeczywistego, nie pozwalający wziąć tych zagrożeń na serio. Film „Rytuał”, niespecjalnie promowany w mediach, przemknął niezauważalnie przez ekrany kin. Może dlatego, że Szatan nie lubi, żeby go demaskować i odkrywać jego zwodzicielską strategię.
To przewrotny sztukmistrz, zwodziciel o tysiącach masek i wcieleń, który najpierw się łasi, aby uśpić czujność Księdza, żeby za chwilę rzucić się egzorcyście do gardła. Pamiętam, jakie wstrząsające wrażenie zrobiła na mnie lektura : „Wywiadu z diabłem” Alessiego i „36 dowodów na istnienie diabła” Frossarda. Oba teksty podarował mi Kapłan, ś.p. Tadeusz Płoski, późniejszy Biskup Polowy WP w początkach mojej pracy w „Naszej Służbie”. W obu tekstach pojawiają się ci, którzy dziś szczególnie ulegają szatańskiemu zwodzeniu - dziennikarze. Wtedy, jak wielu katolików, wybiórczo traktujących swoją wiarę, dość sceptycznie reagowałam na te tematy. Dziś z wdzięcznością myślę o tych darach odpowiedzialności Kapłana, wyraz profetycznej chrześcijańskiej miłości, ostrzegającej przed zagrożeniami duchowymi.
W filmie „Rytuał” występują dwaj księża, młody sceptyczny wobec istnienia Szatana i złych duchów, i doświadczony egzorcysta, jezuita. Ojciec Lukas to wspaniała kreacja Anthony Hoppkinsa. W sposób przejrzysty to filmowe dzieło pokazuje duchową prawdę naszej wiary ;tylko mocą Bożą, nigdy własną, człowiek może zwyciężyć osobowe zło, zwodziciela i ojca kłamstwa. Tylko mocą modlitwy wstawienniczej do Tej , co cała jest piękna i pełna łaski, czyli przepełniona Bogiem - Maryi„łeb bestii, węża strarodawnego” może być zmiażdżony.
W filmie pokazany jest niezwykle sugestywnie moment przełomowy egzorcyzmu, gdy wydaje się, że tryumf sił ciemności jest nieuchronny a ich ciemna moc nie do pokonania. Zły duch, który opanował swoją ofiarę, morderca i zwodziciel, ojciec kłamstwa zbiera swoje żniwo śmierci , zamętu, nienawiści, zniszczenia. Taka jest, była i będzie strategia zwodziciela, który aż do skończenia świata będzie kusił człowieka, by poszedł za jego „komercyjną i promocyjną” ofertą na skróty i… na dno piekła. Sprawić, by człowiek zwątpił w moc Bożą, stracił nadzieję, popadł w rozpacz, oskarżył Boga. I postawił GO przed swoim ludzkim trybunałem…
Wtedy niczym powiew delikatnego wiatru - jak szept i delikatne muśnięcie policzka kochającej Matki ( w apogeum wściekłości szatańskiej pokazanej w filmie) można usłyszeć: nie jesteś sam. Przy tobie jest Ten , co może wszystko. Twój Bóg rozpięty na Krzyżu zwycięstwa. A Szatan nienawidzi Krzyża, bo to znak jego klęski… Nienawidzi też stanowczości, bo chwiejni są jak plastelina. To wszystko wyraźnie pokazuje „Rytuał”.
Zaufaj więc i wytrwaj. Tak jak ufają, modlą się do Pełnej Łaski , całej Pięknej pielgrzymi zdążający na Jasną Górę.
W książce włoskiego egzorcysty, O.Benignusa „Szatan istnieje naprawdę.Spotkałem go” zbiorze świadectw uwolnienia z opętania ,” włoski zakonnik podkreśla, że przywoływanie imienia Jana Pawła II podczas egzorcyzmu wywołuje dziś wielką wściekłość demonów i jest bardzo skuteczne.
Jakże przesłanie filmu „Rytuał” nieoczekiwanie koresponduje z wymową bieżących wydarzeń z Nergalem vel Holocausto w roli głównej. „Zabawa” czy „flirt” z siłami ciemności nigdy nie pozostaje bezkarny.
Szatan to nie kreacja artystyczna. To destrukcyjna osobowa rzeczywistość zła, upadły anioł, zbuntowany przeciw swemu Stwórcy. „Piewca wolności”, która prowadzi do totalnego zniewolenia.
Świadectwa nawróconych młodych ludzi, którzy „artystycznie bawili się w satanizm czy neopogaństwo” są wstrząsające.
Chrońmy potencjalne ofiary.

Elżbieta Szmigielska – Jezierska

Od 14 października br. film „Rytuał” ( The Rite) dostępny na DVD
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;