Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2011-05-25
Niepokonani - film o wolnych ludziach

Australijski reżyser Peter Wier, twórca takich filmów jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Pan i władca na krańcu świata”, „Gallipoli”, nakręcił film o kierowanej przez Polaka ucieczce grupy więźniów z sowieckiego łagru. Obraz wyjątkowy, piękny, z charakterystyczną dla tego reżysera poetycką wizją ludzkiej osobowości, sporą jak na zachodniego reżysera dbałością o detale, i co uderza najbardziej, z wyraźną sympatią dla Polaków.

Film jest adaptacją książki „The long walk”, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Sławomira Rawicza, opublikowanej w latach pięćdziesiątych. Z oczywistych względów w kraju niewiele się o niej słyszało, natomiast zagranicą odbiła się ona szerokim echem. I choć dziś wiadomo, że Rawicz wykorzystał w niej wspomnienia innego Polaka, Witolda Glińskiego, a szczegóły samej ucieczki po wielu latach budzą wątpliwości historyków co do prawdziwości przekazu, to sama opowieść, jest fascynująca i podobnie jak wiele innych wydarzeń z naszej historii nadaje się na dobry scenariusz filmowy. Cieszyć się tylko należy, że reżyser tej klasy co Peter Weir zdecydował się na jej sfilmowanie, a zatem upowszechnienie.

Głównym bohaterem filmu jest Janusz (Jim Sturgess), honorowy, zaradny i inteligentny oficer, który trafia do sowieckiego łagru za sprawą zmuszonej do złożenia fałszywych zeznań żony. Wraz z kilkoma innymi Polakami, Amerykaninem, budowniczym moskiewskiego metra (w tej roli świetny Ed Harris) oraz Rosjaninem- kryminalistą (Collin Farell) podejmuje próbę ucieczki. Film jednak naprawdę rozkręca się na dobre w momencie, kiedy więźniowie muszą podjąć długi marsz przez Rosję, Mongolię, Himalaje do Indii. Po drodze spotykają Irenę, córkę polskich komunistów, która po aresztowaniu rodziców ucieka z sierocińca i przypadkiem spotyka naszych bohaterów.
Postacie wykreowane przez aktorów są wyraziste, ale nie emanują patosem, dzięki temu film ogląda się z przyjemnością. Rola „dobrego łotra”, która przypadła Farellowi, pozostaje w pamięci, podobnie zresztą jak wspomniany Ed Harris, który jako najstarszy z uciekinierów, jest dla pozostałych mentorem i moralnym punktem odniesienia.

Uniwersalne pokazanie prawd o ludzkiej naturze, poddanej degradacji w warunkach skrajnego upodlenia, to także ciekawy, choć nie jedyny wątek tego filmu.
Podziw wzbudzają piękne krajobrazy. Filmowa uroda okrytej śniegiem tajgi, mongolskich stepów, pustyni, indyjskich pól herbacianych i Himalajów znakomicie buduje nastrój filmu. Ale tak naprawdę wartością, nad którą nie można przejść do porządku dziennego - bo to pozostaje w nas po wyjściu z kina - jest umiłowanie wolności. Walka o nią do końca, dążenie do wyznaczonego celu. I choć obraz Weira nie powstał na zamówienie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, to jest on hołdem złożonym nam- Polakom, za trudną historię XX wieku, o czym może się przekonać widz w finałowych sekwencjach filmu.

Na tle dziesiątków filmów zachodnich reżyserów o Holocauście i obozach jenieckich II wojny światowej, dzieło Weira jawi się jako nowa jakość, nowe spojrzenie na los więźniów sowieckich obozów, niesłusznie pomijanych przez światową kinematografię.


"Niepokonani” (The way back), reż. Peter Weir, wyst. Jim Sturgess, Ed Harris, Collin Farell, USA/Polska 2010, czas trwania 132 min.

Krzysztof Stępkowski „


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;