Wtorek, 17 październik 2017 r.
Antonii, Ignacego, Wiktora
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Powierzcie Bogu wszystkie wasze zmartwienia, a On zatroszczy się o was.

Św. Piotr Apostoł
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2011-04-12
„Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”(refleksje przy ostatnim 7. tomie nauczania śp. Biskupa Tadeusza Płoskiego)

Był taki Wielki Post przed pięcioma laty, który okazał się dla mnie niepowtarzalnymi, bo nieoczekiwanymi „rekolekcjami”. Pracowałam przy pierwszej korekcie, pierwszego tomu kazań śp. Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego ”Zostań z nami Panie.” Rutynowa praca korektorska okazała się dla mnie niezwykłym doświadczeniem duchowym, na miarę otwierania zamkniętych dotąd klapek serca, ducha i umysłu.

To osobiste świadectwo po to, żeby jeszcze raz potwierdzić ewangeliczną prawdę, że „Słowo Boże jest żywe i skuteczne”, a „Duch wieje kędy chce.”

 Po śmierci Biskupa Tadeusza w drodze do Katynia, 10 kwietnia 2010r. wiele osób zapragnęło mieć te tomy w zasięgu ręki i serca, w swoich domach. Były wśród nich osoby, których relacje z Kościołem były dotąd „nieuporządkowane”, a nawet mocno ”urazowe”, tak to określę, żeby nikogo nie urazić. Duch wieje kędy chce… i nasze wyobrażenia o bliźnich wciąż poddaje Bożej korekcie. Na nasze szczęście, w dodatku wieczne.

Intensywna posługa słowa Pasterza Diecezji Polowej zaowocowała w ciągu ponad pięciu lat siedmioma tomami kazań plus dwa tomy wyboru kazań monograficznych: „Dobrze, że jesteś, Ojczyzno” i „Pamiętaj o nich, Polsko” ( pomordowanym i poległym na Wschodzie). Za tym pokaźnym plonem wydawniczym stoi też ogromny trud ks. płk. Zbigniewa Kępy, rzecznika prasowego Ordynariatu polowego i Dziekana Straży Granicznej, który jest redaktorem naukowym całości. Przy tych tomach pracowało zresztą wielu ludzi z Wydawnictwa Biblos i Wydawnictwa Adam Marszałek.

Przed pierwszą rocznicą tragedii smoleńskiej wydany został ostatni tom kazań, którego tytuł pochodzi z ostatniego kazania niewygłoszonego w Katyniu „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi.”

Oprócz homilii wygłoszonych od 1 stycznia do niewygłoszonego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu, ten tom zawiera również Biskupie posłania, adresowane do różnych osób, instytucji, środowisk, modlitwy oraz wywiady, których udzielił Biskup polowy Tadeusz Płoski różnym mediom.

 Ostatnie słowa, gesty, uśmiech, dotknięcie ręki to nie tylko okruchy sentymentalnej pamięci po tych , co odeszli.
 To nie martwy depozyt, który z czasem trafi do muzeum, obrośnie nobliwą symboliką.
 W wypadku słowa nauczania biskupiego to niemilknący żywy przekaz odnawiający życie. Zakotwiczony w przeszłości czyli dziedzictwie - w nadziei Krzyża, otwierający na przyszłość wieczną, uczący żyć tu i teraz.
Słowa Biskupiego nauczania z 1 kwietnia 2010 r. (Wielki Czwartek), 2 kwietnia ( Wielki Piątek), 3, 4 i 5 kwietnia to zobowiązanie i dar.
Odczytane, wczoraj, dziś i jutro mają tę sama wagę, moc i barwę.
Są wartością konstytutywną naszej chrześcijańskiej i polskiej tożsamości.

 Elżbieta Szmigielska - Jezierska

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;