Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2011-02-01
Religie odpowiadają na pytania – książka „Drogi do Boga”

Co na temat Boga, ludzkiego losu, życia i śmierci mówią religie monoteistyczne? – Można dowiedzieć się o tym w książce Beaty Deskur i Tomasza Królaka „Drogi do Boga. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie o sobie”, która ukazała się w Edycji Świętego Pawła. Prezentacja książki odbędzie się 9 lutego o godz. 13.00 w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie,

 

Autorzy – dziennikarz, szef działu krajowego KAI, i aktorka – pytają kapłanów i osoby świeckie, kobiety i mężczyzn o najważniejsze sprawy nurtujące człowieka, a rozmówcy udzielają odpowiedzi z punktu widzenia wyznawanej religii. „Interesowało nas, w jaki sposób judaizm, chrześcijaństwo i islam odnoszą się do ponadczasowych kwestii ludzkiego życia, takich jak miłość, małżeństwo, seks, zło, cierpienie, śmierć, pytanie o Boga” – wyjaśniają autorzy. Do tego dochodzą problemy zupełnie nowe – stanowisko wobec in vitro, klonowania, czy eutanazji.

Czytelnik może zapoznać się z przekazem, płynącym ze świętych ksiąg wspólnot religijnych, porównać różnice stanowisk i klimatem, towarzyszącym katechezie (rabin mówi dwocipnie, że Bóg stworzył człowieka, ponieważ ma poczucie humoru). Rozmówcy opowiadają o najważniejszych świętach religijnych i zwyczajach w danych społecznościach, o małżeństwie, rodzinie, roli kobiety oraz seksualności kobiety i mężczyzny. Są przy tym także świadkami, gdyż mówią o zasadach i wartościach, które kształtują ich życie, wybory i spojrzenie na rzeczywistość. Rozmowy są także zapisem dyskusji, które wciąż się toczą – dotyczą możliwości, jakie stwarza nauka – zapłodnienia in vitro czy klonowania. Przedstawiciel islamu wyjaśnia, dlaczego ta metoda jest aprobowana, choć obwarowana bardzo licznymi ograniczeniami. Katoliczka z kolei tłumaczy, dlaczego z punktu widzenia Kościoła metoda ta jest nie do zaakceptowana. Inny jest obraz Boga, który wyłania się z rozmów z przedstawicielami trzech wielkich religii, pociąga też za sobą odmienne konsekwencje w praktyce życia codziennego. To, co łączy, to pragnienie, by niedoskonały ludzki świat stał się dzięki wierze miejscem o wiele lepszym.

Beata Deskur, Tomasz Królak, Drogi do Boga. Edycja św. Pawła, Częstochowa 2011.

KAI (aw / Warszawa)

ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;