Wtorek, 26 wrzesień 2017 r.
Cypriana, Justyny, Łucji
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Dobry Bóg daje mi prawie wszystko to, o co Go proszę, jeśli tylko nie proszę dla siebie.

Św. Proboszcz z Ars
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Polecamy
2010-05-23
Cannes: nagroda dla filmu o trapistach

Nagrodę Ekumeniczną tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes przyznano filmowi francuskiego reżysera Xaviera Beauvois „Des hommes et des dieux” („Ludzie i bogowie”). Film opowiada historię ostatnich trzech lat życia i męczeńskiej śmierci trapistów z położonego u stóp algierskiego Atlasu klasztoru w Tibhirine. Zdaniem fachowców film jest także jednym z faworytów do głównej nagrody - Złotej Palmy, która zostanie przyznana dzisiaj wieczorem.

W uzasadnieniu decyzji członkowie Jury Ekumenicznego podkreślili „plastyczną urodę filmu oraz piękną interpretację życia w klasztorze `przefiltrowaną` przez codzienny rytm pracy i modlitwy”. W filmie pokazano ludzki wymiar postaci mnichów, ich głęboki szacunek dla islamu, otwartość w stosunkach z sąsiadami – algierskimi mieszkańcami wsi. Pozwala to zrozumieć wybór, jakiego dokonali, pozostając w ogarniętym wojną domową kraju. Film, w którym rolę charyzmatycznego przeora klasztoru, Christiana de Chergé, wcielił się Lambert Wilson, wymieniany jest przez francuską prasę i w kuluarach festiwalowych także jako poważny kandydat do Złotej Palmy. Krytycy podkreślają też znakomita rolę Michaela Lonsdale w roli brata Luca „lekarza, który dziennie przyjmował 150 pacjentów” i piękno zdjęć operatorki Caroline Champetier.

Ludzie i bogowie” nawiązują do tragicznych wydarzeń, jakie wstrząsnęły nie tylko algierskim Kościołem w 1996 roku, gdy uprowadzono siedmiu mnichów z zakonu trapistów jako zakładników. Ich zmasakrowane ciała znaleziono po dwóch miesiącach. Do zbrodni przyznało się radykalne ugrupowanie GIA (Groupes Islamiques Armés) – islamska grupa terrorystyczna. Były przełożony trapistów był jednak przekonany, że w zamach zamieszane było wojsko algierskie, które chciało pokazać opinii publicznej, że sprawcami brutalnych akcji są partyzanci. Trzej trapiści, którzy pozostali przy życiu, wyjechali z Algierii i przenieśli się do klasztoru trapistów w Fezie w Maroku. Do dziś klasztor w Tibherinie pozostaje niezamieszkany.

KAI/AFP jpt, tom, ts / Cannes

Nagroda Ekumeniczna w Cannes

 

Nagroda Ekumeniczna jest niezależna od nagród głównego jury festiwalowego. Wręczana jest tradycyjnie w niedzielne południe, na kilka godzin przed wieczornym rozdaniem głównych wyróżnień. Jury Ekumeniczne obecne jest na festiwalu w Cannes od 36 lat. W jego skład wchodzą katolicy i protestanci, związani z teorią i praktyką kina (publicyści, organizatorzy przeglądów filmowych, nauczyciele akademiccy itp. Gremium to wyróżnia filmy posiadające szczególny ładunek humanizmu i zwracające uwagę na duchowy wymiar ludzkiej egzystencji.

W ub.r. jury ekumeniczne w Cannes nagrodziło film brytyjskiego reżysera Kena Loacha "Looking for Eric" ("Poszukując Erica"). W przeszłości nagrodę ekumeniczną zdobyły także filmy polskie: "Podwójne życie Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991), "Człowiek z żelaza" i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy (1979, 1981) oraz "Constans" Krzysztofa Zanussiego (1980).

 
ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 16/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;