Piątek, 20 październik 2017 r.
Ireny, Kleopatry, Witalisa
wyszukaj na stronie:   
You need to upgrade your Flash Player This is replaced by the Flash content.
Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać!.

Bp gen.dyw. Tadeusz Płoski
1% podatku dla Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ORDYNARIAT POLOWY WP na FACEBOOK
Zamierzenia
2017-01-31
Msza św. w intencji żołnierzy batalionu „Parasol”, w 73. rocznicę akcji bojowej Kutschera (zapowiedź)

31 stycznia, o godz. 18.00 w katedrze polowej zostanie odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy batalionu „Parasol”, w 73. rocznicę akcji bojowej Kutschera.

Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie młodzież harcerska i organizacje kombatanckie.

Akcja Kutschera było udanym zamachem, a ściślej mówiąc wykonaniem wyroku przez żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na Franzu Kutscherze, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Kutschera z uwagi na okrucieństwo, m.in. cotygodniowe egzekucje mieszkańców stolicy, został nazwany „Katem Warszawy”.

Zamachu dokonali 1 lutego 1944 roku żołnierze harcerskiego oddziału „Agat”(w styczniu 1944 nazwę oddziału zmieniono na „Pegaz”, a później na bazie oddziału utworzono batalion „Parasol”). Udającego się do pracy dowódcę SS zaskoczono nieopodal pałacyku w Al. Ujazdowskich, gdzie znajdowała się komenda SS. Jego samochód został zablokowany a następnie ostrzelany przez żołnierzy AK. Kutschera zginął na miejscu. Oprócz Dowódcy SS i kilku innych Niemców, w akcji poległo czterech Polaków (dwóch w wyniku odniesionych ran i dwóch po dramatycznej ucieczce i skoku z mostu Kierbedzia do Wisły), a dwóch zostało rannych.

Po tym zamachu Niemcy zakończyli masowe morderstwa w Warszawie, które za wcześniej powtarzały się z niezwykłą częstotliwością, niemieccy dowódcy bali się, że spotka ich podobny los, dlatego wyraźnie zmniejszyły się represje, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.
kes


ORDYNARIAT-FB
Nasza Służba 17/2017
Informator
Diecezji Polowej

Copyright © Kuria Polowa WP 2004 - 2017
ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza 4; 00-911 Warszawa 62
tel. c. (0-22) 826-05-68; w. 261-87-31-93; fax c. (0-22) 826-93-37
e-mail: opwp@ron.mil.pl;